راهنمای انتخاب ملک فروشگاه| چگونه ملک مناسب برای فروشگاه انتخاب کنیم؟

راهنمای انتخاب ملک فروشگاه

یکی از مهم‌ترین اقدامات در راه‌اندازی فروشگاه‌های خرده فروشی، انتخاب ملک مناسب است. اگر شما در این مورد دقت کافی را به عمل نیاورده و ملک خوبی را انتخاب نکنید، نمی‌توانید به نتایج خوبی دست پیدا کرده و موفق شوید، حتی اگر محصولات خوب برای ارائه داشته باشید و سایر قدامات مثل بازاریابی، چیدمان قفسه‌ها، بهداشت و نظافت فروشگاه و … را به درستی رعایت و اجرا نمایید. بدین جهت ما در مجله کیمیا تندیس، فروشگاه  قفسه و سبد فروشگاهی،  یک راهنمای انتخاب ملک فروشگاه را برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم، تا نگرانی کمتری در این ارتباط داشته باشید و بتوانید با خیال راحت مناسب‌ترین ملک را برای فروشگاه خود انتخاب کنید.

 

در راهنمای انتخاب ملک فروشگاه یکسری فاکتورها را آورده‌‌ایم که این فاکتورها بر روی جذب مشتریان و هدایت آنها به داخل فروشگاه تاثیر مستقیم دارد. شما باید با توجه به این فاکتورها و بررسی شرایط خود، مناسب ترین ملک را برای تاسیس و راه‌اندازی فروشگاه زنجیره‌‌ای انتخاب نمایید.

فاکتورهای مهم در انتخاب ملک فروشگاه

فاکتورهای اقتصادی

هزینه اجاره ملک

یکی از فاکتورهای اقتصادی در راهنمای انتخاب ملک فروشگاه هزینه اجاره ملک اهمییت زیادی دارد و پرداخت نه تنها باید میسر بوده، بلکه مقرون به صرفه نیز باشد. برای این منظور باید برای ودیعه اجاره ملک، به بودجه و سرمایه خود توجه کرده و برای اجاره ماهیانه نیز پیش‌بینی از میان فروش و سود خود را به دست آورید. هزینه های جاری دیگر را نیز مشخص کرده و در مورد آن به خوبی تحقیق بررسی انجام دهید، تا در نهایت متوجه شوید پرداخت چقدر اجاره ماهیانه برای شما امکان پذیر خواهد بود.

امکان دریافت تسهیلات

اگر به جای اجاره، قصد و توانایی خرید ملک را برای تاسیس فروشگاه خود را دارید، امکان گرفتن تسهیلات بانکی برایتان میسر خواهد بود، البته به شرطی که ملک سند رسمی داشته باشد. ملک های قولنامه‌ای برای اخذ تسهیلات بانکی مورد قبول قرار نمی‌گیرند.

امکان گرفتن برق صنعت

امکان دریافت کنتور برق به صورت صنعتی و تجاری وجود دارد. برای فروشگاه‌های خرده فروشی، معمولا برق تجاری گرفته می‌شود . اما اگر در فروشگاه‌های خرده فروشی، بخش پروتئینی مجزای بزرگی وجود دارد و کارهایی مثل خرد کردن و بسته‌بندی مرغ و گوشت در آن انجام می‌گردد، می‌توان کنتور برق صنعتی درخواست کرد. با برق صنعتی، تعرفه کمتر محاسبه می‌شود. همچنین برخی از یخجال‌های فروشگاهی مورد استفاده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، به برق سه فاز نیاز دارند. بنابراین در خصوص امکان دریافت برق سه فاز در ملک مورد نظر نیز اطمینان حاصل کنید.

میزان قدرت خرید مردم منطقه

به منطقه ملک انتخابی خود توجه داشته باشید، منطقه‌ای که قرار است فروشگاه خود را در آن تاسیس کنید، از چه میزان قدرت خریدی برخوردارند و به طور میانگین در چه سطح مالی قرار دارند. با توجه به منطقه ملک فروشگاه خود، مناسب‌ترین کالاهارا عرضه کنید.

فاکتورهای جمعیتی

سطح مالی و رفاه مردم منطق

کالاهای ارائه شده در فروشگاه باید با سطح درآمد و رفاه مردم منطقه سازگاری داشته باشد. شما زمانی که ملک خود را برای راه‌اندازی فروشگاه انتخاب کردید، باید در مورد وضعیت مالی مردم آن منطقه تحقیق کنید و از آن اطلاع کافی به دست آورید و متناسب با آن، کالاها را برای عرضه در فروشگاه تامین کنید. بدون شک کالاهای مورد نیاز در مناطق بالای شهر با سطح درآمدی بالا با کالاهای مورد نیاز در مناطق پایین شهر با جمعیت کارگر، تفاوت دارد. شما باید به این موضوع توجه کرده و متناسب با نیاز و سطح درآمد مردم، کالاها را برای فروش عرضه نمایید.

نزدیکی ملک به مراکز خاص

اگر ملکی انتخابی به مراکز جمعیتی خاص مثل بیمارستان، دانشگاه، مدرسه، پارک، پایانه‎‌های مسافربری و …نزدیک باشد، علاوه بر مشتریان بومی و همیشگی، مشتریان خاص دیگری که تعداد آنها کم هم نخواهد بود، روزانه به فروشگاه مراجعه خواهند کرد. بنابراین شما می‌توانید روی این دسته از ‌مشتریان خود نیز برنامه‌ریزی کرده و اقدامات تبلیغاتی موثر را انجام دهید و همچنین کالاهای مورد نیاز این گروه از مشتریان را نیز به محصولات فروشگاه خود اضافه کنید.

امنیت منطقه

سطح امنیت در مناطق مختلف، متفاوت است. به امنیت منطقه ملک انتخابی خود توجه کرده و فراموش نکنید که این ساعت شروع و پایان کاری فروشگاه به امنیت منطقه بستگی دارد.

بازاریابی و تبلیغات

نمای بیرونی فروشگاه و امکان نصب بیلبورد

هنگام بررسی و انتخاب ملک برای فروشگاه خرده‌فروشی، حتما نمای خارجی ساختمان و امکان نصب تابلو بر روی آن را مورد بررسی قرار دهید. به این موضوع توجه داشته باشید که دیواره های ساختمان و مصالح به کار رفته در نمای آن به گونه ای است که بتوان تابلو نصب کرد، اگرامکان نصبش وجود دارد از نظر دید عابران پیاده به چه صورت می‌باشد.

مزایای خاص ملک

برخی از ملک‌ها از مزایای خاصی برخوردارند که این مزایا آن‌ها را منحصر به فرد کرده و اگر به عنوان فروشگاه در نظر گرفته شود، باعث می‌شود که مشتریان زیادی جذب آن شوند. برای مثال می‌توان معماری خاص یک ملک، سرشناس بودن سازنده ملک، قرار گرفتن در یک خیابان خاص و خیلی پر رفت و آمد، واقع شدن در مکان‌های ویژه مثل ایستگاه مترو را در مورد مزایای یک ساختمان می‌توان بیان کرد.

وضعیت دسترسی به تامین کنندگان کالا

باید ملک را از نظر نوع و راحتی دسترسی به تامین کنندگان مورد بررسی قرار داد. برای مثال اگر ملک انتخابی شما در مناطق خوش و آب هوا کوهستانی که توریست پذیر است، قرار گرفته باشد، دسترسی به تامین کنندگان و حمل کالا را برای شما سخت می‌کند.

معماری ساختمان

ساختار و معماری داخلی و امکانات موجود در ساختمان، از جمله مهم‌ترین مواردی است که هنگام انتخاب یک ملک باید در نظر بگیرید. در ارتباط با معماری و ساختار یک ملک، چندین مورد حائز اهمیت می‌باشد که این موارد به شرح زیر است:

انبار

وجود بخشی به عنوان انبار برای هر فروشگاه خرده فروشی ضروری است. هنگام انتخاب ملک برای فروشگاه خرده‌فروشی، اطمینان حاصل نمایید که انبار با میزان فروش و اجناس فروشگاه شما تناسب داشته باشد.

ارتفاع سقف ملک

ارتفاع سقف فروشگاه، نکته مهم دیگری است که باید در هنگام انتخاب ملک، مورد توجه قرار گیرد. فروشگاه‌ها به طور معمول از سقف بلندی برخوردارند. سقف بلند فروشگاه به مشتریان احساس خوبی را منتقل می‌کند و باعث می‌شود زمان بیش‌تری را در فروشگاه سپری کنند. همچنین به تهویه بهتر هوای داخل فروشگاه کمک کرده و نصب نورپردازی، سیستم اطفاع حریق و دیگر تجهیزات فروشگاهی را راحت‌تر می‌کند.

ورودی‌های ساختمان

هنگام خرید و یا اجاره ملک برای تاسیس و راه‌‌اندازی فروشگاه‌ به اندازه و ابعاد ورودی آن توجه کافی داشته باشید. آیا ابعاد ورودی به اندازه‌ای است که از آن امکان جابجایی تجهیزات فروشگاهی بزرگی مثل نواع یخچا‌ل‌های نوشیدنی و یخچال‌های ویترینی میسر باشد. همچنین آن را از نظر دسترسی راحت به پارکینگ نیز مورد بررسی قرار دهید.

وضعیت ایمنی ساختمان

وضعیت ایمنی ساختمان به جهت جلوگیری از حوادث تلخ جانی و مالی، اهمیت زیادی دارد. از این رو ملک را از نظر مواردی مثل استحکام بنا، برق‌کشی، خروج اضطرای، سیستم اطفا حریق و … بررسی کنید.

متریال و مصالح ساختمانی به کار رفته در ملک

ملک انتخابی برای تاسیس یک فروشگاه باید از استانداردهای حداقلی در مصالح ساختمانی برخوردار بوده و از نظر بهداشتی مشکلی در آن نباشد. به طور مثال یکی از این استانداردهای بهداشتی، سرامیک بودن دیوار و کف فروشگاه‌‌های مواد غذایی است.

وجود پارکینگ مناسب

وجود پارکینگ مناسب برای فروشگاه‌‌های بزرگ ازاهمیت بیش‌تر برخوردار است. با توجه به میزان فروش و وسعت فروشگاه لازم است که پارکینگ مناسبی نیز برای آن وجود داشته باشد. پارکینگ مناسب به خصوص در فروشگاه‌های بزرگ بر روی خرید مشتریان تاثیر مستقیم دارد.

در صورت عدم پارکینگ خوب در داخل ساختمان، مشتری مجبور می‌شود که ماشین خود را در فاصله‌ای دورتر از فروشگاه پارک کند. از این جهت تنها به اندازه‌ای خرید می‌کند که بتواند آن را تا محل پارک خودرو، حمل نماید. اما وجود یک پارکینگ مناسب، مشتری را به دلیل حمل و جابه‌جایی راحت کالا به داخل خودرو، به خرید بیش‌تر تشویق می‌کند.

سیستم روشنایی و نورپردازی

آخرین فاکتور در راهنمای انتخاب ملک فروشگاه سیستم نورپردازی و میزان روشنایی از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی میزان خرید مشتریان است. در فروشگاه‌های خرده‌فروشی، نور مناسب استانداری که روی کالاها قرار می‌گیرد، معمولا ۴۰۰ تا ۶۰۰ لومن است.

راه اندازی فروشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *