هر آنچه که باید از راه‌اندازی و افتتاح فروشگاه زنجیره‌ای بدانید+ ۹ نکته طلایی

صفر تا صد راه‌اندازی فروشگاه زنجیره‌ای

صفر تا صد راه‌اندازی فروشگاه: در دنیای امروز، فروشگاه‌های زنجیره‌ای عبارتی بسیار آشناست که آن را زیاد دیده‌ وشنیده‌ایم. علاوه بر شنیدن زیاد این لغت، بیش‌تر ما حداقل یکبار به فروشگاه زنجیره‌ای برای خرید مایحتاج روزانه خود مراجعه کردیم. در دنیای امروز فروشگاه‌های زنجیره‌ای بسیار طرفدار پیدا کرده به طوری که بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند، فروشگاه‌های زنجیره‌ای را برای خرید انتخاب کنند. اگر دوست دارید در مورد دلایل محبوبیت این دسته از فروشگاه‌ها بیش‌تر بدانید، پیشنهاد می‌شود که مقاله ” مزایا و معایب فروشگاه‌های زنجیره‌ای” را مطالعه نمایید. با اینکه طرفداران فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سالهای اخیر بسیار زیاد شده است، اما قدمت آن محدود به این سال‌های اخیر نمی‌شود. بلکه باید بدانید که سابقه راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور ما به سال ۱۳۲۸ برمی‌گردد.

با توجه به محبوبیتی که فروشگاه‌های زنجیره‌ای دارند، راه‌اندازی آن نیز برای کارآفرینان و کسانی که به دنبال داشتن کسب و کار شخصی خود هستند، گزینه جذابی است. از این رو ما در این مقاله صفر تا صد راه‌اندازی فروشگاه زنجیره‌ای را مورد بررسی قرار داده و نکات مهم برای افتتاح آن را نیز شرح می‌دهیم. اگر به دنبال تاسیس یک فروشگاه‌ زنجیره‌ای هستید، با ما در این مقاله  از مجله کیمیا تندیس با ۸ نکته مهم برای افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای همراه باشید و با رعایت این نکات، در مسیر درست قدم بردارید.

یک ایده و برند تجاری ایجاد کنید.

ارائه ایده و توسعه طرح تجاری، اولین قدم برای افتتاح یک فروشگاه خرده فروشی است. پس از آن که مشخص کردید که قصد دارید چه نوع فروشگاهی را باز کنید، لازم است که به پرسش‌های زیر پاسخ دهید.

 • قرار است چه محصولاتی را بفروشید؟
 • مخاطب و مشتری هدف شما کیست؟
 • رقبا در صنعت و منطقه شما چه کسانی هستند؟
 • چه افراد و در چه تعدادی در تیم خود خواهید داشت؟
 • کسب و کار شما چه نوع قیمت هایی را تعیین خواهد کرد؟

افتتاح یک فروشگاه خرده فروشی مانند افتتاح هر کسب و کار دیگری است. بسیار مهم است که تعیین کنید چه چیزی را می خواهید بفروشید و چه کسی مخاطب هدف شما را تشکیل می دهد. ایجاد یک فروشگاه خرده فروشی که نیاز مشتریان شما را برآورده کند بسیار مهم است.

باید رقبای خود را بشناسید، هنگامی که رقبا را درک کرده و شناختید، استراتژی خود را برای رقابت تعیین کنید. روی چه آیتمی می‌خواهید کار کنید و رقابت نمایید؟ روی قیمت؟ روی کیفیت؟ خدمت؟ تنوع؟ مشخص کنید مزیت رقابتی شما چیست و با چه چیزی می‌خواهید از رقبای خود متمایز شوید. سپس بدانید که چگونه آن را از طریق بازاریابی به مشتریان خود منتقل خواهید کرد.

درک مزیت رقابتی شما و اینکه چه چیزی کسب و کار شما را منحصر به فرد می کند، اهمیت بسیاری دارد. خرده فروشی یک کسب و کار کاملا رقابتی است و برای رسیدن به موفقیت باید برنامه و استراتژی خود را مشخص کنید. شناسایی اینکه چگونه کسب و کار شما به بازار هدف کمک می کند، مسلما مهمترین جنبه افتتاح است که باید آن را تعیین کنید.

تماس با فروشنده

تامین منابع مالی و بودجه مورد نیاز

در صفر تا صد راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فاکتورهای مهم دیگری نیز وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد که از جمله آن می‌توان به تامین مالی کسب و کار و ایده‌های بازاریابی اشاره کرد. در این خصوص نیز باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا نیاز به استفاده از وام های تجاری دارید؟
 • آیا سرمایه گذاران را قبول خواهید کرد؟
 • از چه نوع کانال های بازاریابی استفاده خواهید کرد؟
 • آیا تیم شما به افراد خاص برای بازاریابی رسانه های اجتماعی نیاز دارد؟
 • مشتریان شما از چه کانال های آنلاین استفاده می کنند؟

ازاریابی و تامین مالی کسب و کار هر دو ملاحظات مهمی هستند که باید در طرح کسب و کارتان مورد توجه قرار گیرند. برای بازاریابی باید با کانال های بازاریابی آنلاین آشنا باشید . برای تامین سرمایه نیزِ، می‌توانید در مورد نحوه دریافت وام‌های تجاری و جذب سرمایه‌گذار تحقیقات لازم را به عمل آورید.

هزینه‌های لازم را برآورد کنید و سعی کنید آن را به شکل هر چه دقیق‌تری پیش‌بینی کنید. فهرستی از هزینه‌های ثابت و متغیر که ممکن است بر روی کسب و کار شما اثر بگذارد را ایجاد نمایید. طوفان فکری در فهرست کردن هزینه‌های ثابت و متغیر نیز به شما کمک زیادی می‌کند.

ممکن است در همین مرحله اول صفر تا صد راه‌اندازی فروشگاه‌ زنجیره‌ای، متوجه شوید که توان پرداخت هزینه‌های آن را ندارند و از این کار صرف نظر کنید.

برای فروشگاه‌ خرده فروشی خود یک نام تجاری انتخاب کنید.

انتخاب نام تجاری نکته مهم دیگری در راه‌اندازی فروشگاه زنجیره‌ای است. شما باید یک نام خوب و جذاب را برای فروشگاه خود انتخاب کنید. با رعایت چند نکته ساده زیر می‌توانید مناسب‌ترین نام را انتخاب نمایید که این نکات به شرح زیر است:

 • معنا:‌ نام یک فروشگاه زنجیره‌ای باید از نظر مخاطب، معنی و مفهوم مشخصی داشته باشد و برای آنها قابل درک و تشخیص باشد.
 • سادگی: به دنبال نام‌های سخت و پیچیده نباشید، نام تجاری باید ساده و قابل فهم باشد و به راحتی تلفظ شود. برای مثال اپل و گوگل را در نظر بگیرید، همه برندهای مهمی هستند، اما نام‌های بسیار ساده‌ای دارند که به راحتی تلفظ می‌شود و در ذهن باقی می‌ماند.
 • منحصر به فرد بودن :یک نام تجاری باید متفاوت و منحصر به فرد باشد. نامی را انتخاب نکنید که به نام رقبای شما نزدیک باشد. می‌توانید از برندهای تجاری دیگر ایده بگیرید، اما نامی را انتخاب کنید که کسب و کار شما و هدف آن را در برگیرد. نام تجاری باید با نوع فعالیت یک کسب و کار، شعار و هدف آن در یک راستا باشد.

نام تجاری به طور مستقیم با میزان موفقیت در راه‌اندازی و اداره یک فروشگاه زنجیره‌ای ارتباط ندارد. اما با این وجود نمی‌توان همان تاثیر غیر مستقیم آن را انکار کرد. بنابراین در همان اول کار، برای انتخاب یک نام تجاری مناسب، تمرکز کنید و برای آن وقت بگذارید.

مجوزهای لازم را دریافت کنید.

اگر در حال باز کردن یک فروشگاه خرده‌فروشی برای کسب‌وکار خود هستید، باید مجوزهای لازم را دریافت کنید و مراحل اداری آن را طی کنید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

یک مکان و ملک مناسب انتخاب کنید.

اگر در حال راه‌اندازی یک کسب و کار خرده‌ فروشی به صورت فیزیکی وغیر آنلاین هستید، باید بهترین مکان را برای آن پیدا کنید. این مورد در موفقیت کسب و کار خرده فروشی شما اهمیت بسیاری دارد و کاملا به صورت مستقیم بر روی این موضوع تاثیر می‌گذارد. به طوری که انتخاب یک مکان و منظقه‌‌ای اشتباه برای راه‌اندازی فروشگاه زنجیره‌ای، می‌تواند تمام تلاش‌ها و هزینه‌های بازاریابی شما را سوخت کند.

در حالی که تلاش برای انتخاب یک مکان ارزان و امیدواری که کسب و کار شما از طریق تلاش های بازاریابی، جریان ثابتی از مشتریان ایجاد کند، گاهی اوقات، هیچ جایگزینی برای حضور در یک بخش شلوغ از شهر وجود ندارد.

انتخاب مکانی در مرکز شهر ممکن است گران‌تر از گزینه‌ای در چند کیلومتر دورتر از شهر باشد، اما گزینه گران‌تر نیز ممکن است هزاران مشتری بیشتر در سال به همراه داشته باشد. در انتخاب ملک باید دقت کافی کنید که آیا موقعیت ملک به گونه‌ای است که بتواند به راحتی در دسترس و دید مشتریان زیادی باشد. زیرا دسترسی ضعیف یا موقعیت نامناسب می‌تواند مشتریان را از فروشگاه دور کند، حتی اگر بهترین محصولات را برای فروش داشته باشید.

به مخاطبان هدف خود نیز توجه کنید. سعی کنید مکان خرده فروشی خود را در منطقه ای قرار دهید که مخاطبان هدف شما وقت خود را در آنجا سپری کنند.

مزیت رقابتی ایجاد کنید.

موفقیت در خرده فروشی اغلب ناشی از افزودن ارزشی است که رقبا ندارند. این اغلب به شکل شخصی سازی ظاهر می شود. بسیاری از فروشگاه‌های خرده‌فروشی با اجازه دادن به مشتریان برای امتحان محصولات به موفقیت دست پیدا می‌کنند. نمونه های رایگان در یک فروشگاه مواد غذایی یا اتاق های رختکن در یک فروشگاه لباس را نیز می‌توان در این مورد اشاره کرد.

ارتباط با فروشندگان را توسعه دهید.

هنگام راه‌اندازی یک فروشگاه خرده‌فروشی، برقراری و توسعه ارتباط با فروشندگان به یک امر ضروری تبدیل می‌شود که نباید از آن غافل شد.

صاحبان مشاغل کوچک با چالش‌های زیادی در مسیر کاری خود مواجه می‌شوند و بسیار مهم است که بتوانند تحت هر شرایطی و به طور دائم همیشه مشتریان را راضی نگه دارند. توسعه و قوی‌تر کردن ارتباط با فروشندگان یک راه عالی صاحبان تمامی کسب و کارها، به ویژه مشاغل کوچک است که می‌تواند از مشکلات احتمالی جلوگیری کند. اگر شما هم به عنوان صاحب یک فروشگاه خرده‌فروشی بتوانید به سرعت ارتباط خود را با فروشندگان تقویت کرده و گسترش دهید، به موفقیت نزدیک‌تر خواهید شد.

بهترین فرصت‌های بازاریابی را پیدا کنید.

بازاریابی بخش مهمی در هر کسب و کاری است که نباید مورد بی توجهی قرار گیرد. بدون شک در راه‌اندازی فروشگاه خرده‌فروشی نیز، بازاریابی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اگر صاحب یک فروشگاه‌ خرده‌فروشی آنلاین هستید و حالا می‌خواهید فروشگاه خود را به صورت فیزیکی نیز گسترش دهید. ممکن است که در ابتدا بخواهید که فروشگاه خود را در مکان‌های موقت باز کنید. مثلا در یک نمایشگاه یا رویداد، غرفه‌ای را اجاره کنید. بدین طریق با صرف هزینه بسیار کم‌تر، می‌توانید وضعیت بازار و فروش را بررسی کرده و فرصت‌های بازاریابی را پیدا کنید. همچین این فروشگاه‌ها به شما کمک می‌کند و فرصتی را ایجاد می‌کنند که در مناطق مختلف حضور داشته باشید و مشتریان جدید بیش‌تری را جذب کنید.

باز کردن فروشگاه خود به صورت مکان موقت و اجاره در رویدادها و نمایشگاه‌های مختلف ایده بسیار عالی است که می‌توانید از آن برای بررسی و آزمایش اینکه آیا فروشگاه آنلاین خرده‌فروشی شما می‌تواند به یک فروشگاه فیزیکی موفق تبدیل شود یا خیر.

حتی اگر شما از قبل هم صاحب یک فروشگاه خرده‌فروشی آنلاین نباشید، باز هم فروش در مکان موقت و غرفه‌های اجاره‌ای ایده خوبی است. شما فروشگاه خرده‌فروشی خود را باز می‌کنید و در کنار آن با غرفه‌های سیار، می‌توانید مشتریان جدیدی را جذب کرده و به نوعی پایگاه مشتریان خود را افزایش دهید.

باز کردن یک غرفه هر چند ماه یک بار در فاصله مکانی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه از شهرشما، ممکن است بتواند علاقه مشتریان جدیدی را در آن شهر نیز جلب کند. اگر بتوانید توجه این مشتریان جدید را جلب کنید و آنها راضی نگه دارید، احتمال دارد که آنها حتی به قدری به فروشگاه شما علاقه‌مند شوند، که بخواهند این مسافت ۲۰ دقیقه‌ای را طی کرده و برای خرید به فروشگاه شما مراجعه کنند. همچنین ممکن است که تصمیم بگیرند که به صورت آنلاین از شما خرید کنند.

ایجاد فروشگاه موقت و غرفه‌ای، می‌تواند یک فرصت بازاریابی باشد که مشتریان به سمت فروشگاه اصلی فیزیکی شما بکشاند و همچنین مشتریان را مشتاق کند که در در اینترنت به سایت شما مراجعه کرده و خرید آنلاین انجام دهند.

شبکه‌های اجتماعی و همچنین تخفیفات درون فروشگاهی از جمله دیگر فرصت‌های بازاریابی است که می‌توانید از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید و بدین شکل به جذب مشتریان بیش‌تر و افزایش فروش خود کمک کنید. برای مثال تخفیف‌های ویژه در آخر ماه و یا آخر هفته می‌تواند مشتریان زیادی را به فروشگاه بیاورد و موجب افزایش فروش شود. این موارد تنها چند نمونه از فرصت‌‌های بازاریابی بود که بیان کردیم، اما صدها ایده و فرصت بازاریابی دیگر وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را پیدا کرده و برای افزایش فروش خود استفاده کنید. باید سعی کنید که خلاق باشید و ایده‌های خلاقانه‌ بازاریابی را برای افزایش فروش خود به کار ببرید و کمپین‌های تبلیغاتی موثری را اجرا نمایید.

برای یک افتتاحیه با شکوه برنامه‌ریزی کنید.

اگر در حال راه‌اندازی یک فروشگاه‌ هستید، حتما برای یک افتتاحیه با شکوه برنامه‌ریزی کنید. منظورمان از افتتاحیه با شکوه، پرداخت هزینه‌های خیلی سنگین نیست، زیرا با هزینه‌های معقول نیز این کار امکان‌پذیر خواهد بود.

شما می‌توانید برای افتتاحیه به روش‌های مختلف تبلیغات کنید. برای مثال تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، نصب تبلیغات بنری در محل افتتاح فروشگاه; گزینه‌های کم‌هزینه‌تر و در عین حال موثر برای تبلیغات و اطلاع رسانی در مورد افتتاح فروشگاه هستند. ارائه امتیازهای جذاب در روز افتتاحیه به مشتریان، مثل تخفیف ویژه برای خرید در روز افتتاحیه از دیگر مواردی است که می‌تواند مشتریان زیادی را جذب کند.

در صورت توانایی و بودجه مالی بیش‌تر و بزرگ‌ بودن فروشگاه، می‌توانید از تبلیغات بیلبوردی، رادیویی و تلویزیونی نیز در کنار موارد ذکر شده استفاده کنید. در کنار بازاریابی و تبلیغات، ساعت و روز افتتاحیه فروشگاه را جدی بگیرید. ساعت‌های خلوت روز مثل ظهر وسط هفته که بیش‌تر مردم سرکار هستند، انتخاب خوبی نیست. بهترین زمان‌بندی مربوط به ساعت‌ها و تایم‌های شلوغی مثل بعد از ظهر پنج‌شنبه است که بخش زیادی از مشتریان هدف در خیابان‌ها حضور دارند و چه بسا در پی خرید کالاهای مورد نیاز خود هستند.

و اما خط پایان

ما در مورد  صفر تا صد راه‌اندازی فروشگاه زنجیره‌‌ای با شما در اینجا صحبت کردیم، برای افتتاح یک فروشگاه خرده‌فروشی در ابتدا باید مخاطبان هدف خود را شناسایی کرده و یک گروه مشخصی را به عنوان مخاطب هدف خود در نظر بگیرید. زمانی که تصمیم گرفتید که به چه کسی بفروشید و مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند و قرار است چه کالایی به آن‌ها بفروشید، باید به دنبال انتخاب بهترین مکان برای فروشگاه خود باشید و کارهای قانونی و اداری آن را انجام دهید. پس از آن کانال‌های مختلف بازاریابی را بررسی نمایید و از بهترین و خلاقانه‌‌ترین شیوه‌های تبلیغاتی که برای کسب و کار شما بهترین است، به منظور جلب مشتریان هدف خود استفاده کنید. پس از آن نیز برای یک افتتاحیه بزرگ برنامه‌ریزی کنید.

منبع:

www.businessnewsdaily.com

راه اندازی فروشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *