راه اندازی فروشگاه

مزایا و معایب فروشگاه‌‌های زنجیره‌‌ای چیست؟‌ هر آنچه که باید در مورد فروشگاه‌های زنجیره‌ای بدانید.

فرووشگاه‌های زنجیره‌ای چه مزایا و معایبی دارند؟

آیا خرید برای شما فرایند سختی و خسته‌کننده است؟‌ یا اینکه از آن دسته از افرادی هستید که از خرید کردن لذت برده و آن را فعالیتی مفرح می‌دانید. در هر صورت فرقی ندارد، چون یک سوال اساسی در اینجا برای شما مطرح می‌شود، آن هم اینکه از کدام فروشگاه‌ها باید خرید کنیم؟ آیا مغازه‌های کوچک محلی نزدیک منزلمان انتخاب خوبی برای خرید است؟‌ يا اینکه بهتر است برای خرید به فروشگاه‌های زنجیره‌ای مراجعه نماییم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر کدام از این مراکز خرید یعنی فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای بزرگ و مغازه‌های کوچک، مزایا و معایب خاص خود را دارند. مغازه‌های کوچک محلی نیاز به توضیح خاصی ندارند، اما در مورد فروشگاه‌های زنجیره‌ای، گفتنی‌ها بسیار است، از این رو ما این مقاله از مجله کیمیا تندیس، فروشگاه آنلاین قفسه فروشگاهی را به بررسی مزایا و معایب فروشگاه های زنجیره ای اختصاص داده‌ایم.

بررسی مزایا و معایب فروشگاه های زنجیره ای

خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای به یک امر بسیار رایج در میان مردم تبدیل شده است‌، به طوری که تصور زندگی بدون فروشگاه‌های زنجیره‌ای در دنیای امروز، برای بیش‌تر مردم سخت است. وجود فروشگاه‌های زنجیره‌ای به ویژه تعدد آن در مناطق و محله‌های مختلف هر شهر، خرید را برای شهروندان بسیار ساده و راحت می‌کند. خریداران به منظور خرید مایحتاج مورد نیازشان می‌توانند با طی مسافت کوتاهی به نزدیک‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای محل سکونت خود مراجعه کرده و کالاهای مورد نیازشان را خریداری کنند.

صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای با فراهم آوردن تمام کالاهای مورد نیاز مشتریان، چینش درست محصولات، ایجاد امنیت، پخش موسیقی و دیگر اقدامات مشابه; تمام تلاش خود را می‌کنند تا احساس آرامش و راحتی را برای مشتریان در فروشگاه فراهم کنند، که معمولا هم بسیاری از آنها در این امر موفق عمل کرده‌اند. این ایجاد احساس راحتی در فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای، زمان حضور مشتری در فروشگاه را افزایش داده و او را به خرید بیش‌تر ترغیب می‌کند.

در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تمام کالاهای مورد نیاز ارائه می‌گردد و به یک گروه خاصی از کالاها محدود نمی‌شود. فرقی نمی‌کند شما به دنبال خرید یک کالای بزرگ مثل فرش و تلویزیون برای منزل جدید خود باشید، یا اینکه بخواهید اقلام خوراکی ضروری روزانه مانند چای، برنج، روغن و.. را خریداری کنید، یا اینکه بخواهید یک کادوی کوچک برای تولد دوستتان تهیه کنید. در تمام این موارد و این خریدها، فروشگاه زنجیر‌ه‌ای انتخاب و مقصد خوبی برای خرید است. زیرا در فروشگاه‌ زنجیره‌ای تمام کالاها در زیر یک سقف گردآوری شده است که امکان بازدید و دیدن آنها در زمان کم‌تر و بدون نیاز به پیاده‌وری برای مشتریان فراهم می‌کند. تجربه خرید راحت، آسان و سریع و در خیلی موارد ارزان; از جمله دلایلی است که فروشگاه‌های زنجیره‌ای را میان مردم محبوب کرده است. در ادامه به دیگر دلایل و مواردی که باعث محبوبیت فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای شده، اشاره می‌کنیم.

مزایا و معایب فروشگاه‌های زنجیره‌ای

چرا فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای میان مردم محبوب شده‌ است؟

در خیلی موارد خرید می‌تواند به امری خسته‌کننده تبدیل شود، به ویژه اگر خرید به صورت بی وقفه در یک مدت زمان طولانی انجام گیرد. اما فروشگاه‌های زنجیره‌ای با امکانات و نوع ساختاری که دارند، می‌توانند خرید را از فرایندی سخت و یا خسته‌کننده به کاری لذت بخش مبدل کنند. یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های هر فروشگاه زنجیره‌ای تنوع در امکانات آن است. شما به عنوان خریدار، علاوه بر خرید می‌توانید از کافه و رستورا‌ن‌های فروشگاه‌ها برای صرف غذا و نوشیدنی نیز استفاده کنید و بدین شکل در بین خرید زمانی را به استراحت و یا گفتگو با دوستانتان اختصاص دهید.

همچنین در فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای افرادی که با کودکان خود برای خرید مراجعه می‌کنند، تمهیدات زیادی لحاظ شده است. برای مثال می‌توان وسایل بازی کودکان، محوطه‌های اسکیت، سینما و… را در این ارتباط اشاره کرد که به خوبی می‌تواند توجه کودکان را جلب کرده و آن‌ها را در مدت حضور در فروشگاه‌ سرگرم کند.

زرق و برق فروشگاه‌های زنجیره‌ای، عامل دیگری است که آن را در بین شهروندان محبوب کرده است. شما حتی اگر قصد خرید کالای خاصی را نداشته باشید، اما وقت گذرانی در یک مرکز خرید زنجیره‌ای بزرگ می‌تواند یک سرگرمی جذاب برایتان باشد. کوتاه کردن زمان خرید را نیز باید به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در نزد شهروندان به شمار آورد. از آنجا که تمامی انواع کالاها و اقلام مورد نیاز در زیر یک سقف و در یک مکان قرار گرفته است، شما می‌توانید به جای ساعت‌ها راه رفتن در خیابان‌های مختلف و طی کردن مسافت طولانی، در مدت چند ساعت و بدون نیاز به پیاده‌روی، اجناس مورد نیاز خود را خریداری کنید. موارد ذکر شده در این بخش، از جمله مهم‌ترین عوامل محبوبیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در میان خریداران است. اما با این وجود همچنان افراد زیادی هستند که خرید از مغازه‌ها و فروشگاه‌های کوچک محلی را ترجیح می‌دهند.
مزایا و معایب فروشگاه‌های زنجیره‌ای فروشگاه‌های زنجیره‌ای با توجه به نوع ساختاری که دارند از مزایای زیادی هم برای فروشنده و هم برای خریدار برخوردارند، اما در کنار این مزایا، معایبی دارند. در ادامه به مزایا و معایب آن اشاره می‌کنیم.

تماس با فروشنده

مزایای خرده‌فروشی در مقیاس بزرگ

افزایش رشد بازدهی کسب و کار

کسب و کارها با توجه به اندازه خود سود می‌برند. بدون شک هر چقدر کسب و کارها بزرگ‌تر شوند، میزان سود‌دهی آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند و هزینه‌های ثابت را پوشش می‌دهد. همین امر موجب می‌شود که در کسب و کارهای بزرگ مثل فروشگاه‌های زنجیره‌ای و خرده‌فروشی‌ها، هزینه‌ تمام شده برای خرید، حمل و نقل اجناس کم‌تر شده و با قیمت مناسب‌تری نیز به دست مصرف‌کننده برسد و در نهایت با فروش بالا، سود بیش‌تری برای آنها رقم بخورد.

تخصص

یک فروشگاه کوچک یا یک مغازه محلی، باید خود تمام کارهای مربوط به بازاریابی، خرید اجناس، حمل و نقل، حسابداری، چیدمان محصولات، تبلیغات و هر اقدام لازم دیگری را انجام دهد. اما در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تمام این کارها به صورت جداگانه توسط افراد متخصص آن حوزه انجام می‌شود که همین امر دقت و بازدهی بالاتر را به دنبال خواهد داشت.

پیشنهادها و تخفیف‌های ویژه

تخفیف‌ و پیشنهادات ویژه از جمله مزایا فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که بدین شکل مشتریان زیادی را جذب می‌کند. خرده‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های بزرگ در مقایسه با مغازه‌های کوچک توانایی بیش‌تری برای ارائه تخفیف و اجرای فروش‌های ویژه در بازه‌های زمانی مختلف را دارند.

امکان سرمایه‌گذاری در تکنولوژی‌های روز

همان طور که می‌دانید که تکنولوژی و اینترنت به یکی از ضروریات در دنیای امروز تبدیل شده است. از این رو هر کسب و کاری باید از فضای مجازی و تکنولوژی‌های جدید برای گسترش کسب و کار خود استفاده کرده و به این فضا ورود پیدا کند. بدون شک فعال کردن کانال آنلاین یک کسب و کار و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید، نیازمند سرمایه‌گذاری در این حوزه است.

خرده فروشی‌های بزرگ به دلیل تراکنش مالی و فروش زیاد، توانایی مالی لازم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه و بکارگیری تکنولوژی در بخس‌های مختلف اداره فروشگاه خود را دارند. استفاده از تکنولوژی، کار مدیریت فروشگاه و فروش را آسان‌تر و دقیق‌تر می‌کند، ضمن اینکه امکان خرید راحت‌ را نیز برای مشتریان فراهم می‌کند.

حجم فروش بالا و سریع

حجم فروش زیاد در یک بازه زمانی کوتاه، مهم‌ترین شاخصه فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که می‌توان به آن اشاره کرد. فروشگاه‌های خرده فروشی به دلیل نوع ساختاری که دارند (قیمت ارزان، تخفیف‌‌های ویژه، تنوع در اجناس و…) می‌توانند در یک بازه زمانی، مشتریان زیادی را جذب کرده و کالاهای خود را در حجم زیاد و با سرعت بالا به فروش برسانند.

آزادی انتخاب مشتری بدون دخالت فروشنده

همان طور که می‌دانید در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مشتریان باید خود کالاهای مورد نیازشان را انتخاب کنند و از قفسه‌ها بردارند. همین آزادی عمل مشتریان در فروشگاه زنجیره‌ای به آنها احساس راحتی داده و موجب افزایش رضایتمندی ‌آنان می‌گردد. زیرا مشتریان معمولا به دخالت فروشنده در خرید واکنش خوبی ندارند. ضمن اینکه این امر برای فروشگاه و پرسنل آن نیز امتیاز مثبتی است، چون دیگر نیازی نیست وقت و انرژی زیادی برای رسیدگی به هر مشتری صرف کنند.

سود زیاد

از آنجا که فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حجم وسیع کار می‌کنند و فروش بالایی دارند‌، کالاها را در حجم انبوه و با قیمت کم خریداری کرده و در حجم پایین با قیمت بیش‌تر به فروش می‌رسانند. ضمن اینکه هزینه‌های کلی و جاری آن نیز در مقایسه با سود به دست آمده کمتر بوده و این سود هزینه‌‌ها را می‌تواند به خوبی پوشش دهد.

قیمت ارزان

در بحث مزایا و معایب فروشگاه های زنجیره ای، قیمت، امکان خرید بسیاری از کالاها‌، با قیمت ارزان‌تر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای مشتریان فراهم شده است. زیرا این نوع از فروشگاه‌ها، کالاها را به صورت عمده با قیمت ارزان‌تر در حجم انبوه خریداری می‌کند. همچنین به دلیل فروش بالا و هزینه‌های پایین‌تر، فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای می‌توانند اجناس خود را با سود کم‌تری و در نتیجه‌ قیمت ارزان‌تر به مشتری عرضه کنند.

معایب فروشگاه‌های زنجیره‌ای

در کنار مزایای ذکر شده، بهتر است به معایب و کاستی‌های آن نیز نگاهی داشته باشیم.

عدم کنترل دقیق بر روی دزدی‌های کوچک

در فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای به دلیل مساحت زیاد و تنوع بالا در اجناس، نمی‌توان به طور کامل از سرقت محصولات جلوگیری کرد و بر این امر نظارت دقیق داشت. سرقت‌های کوچک در این فروشگاه‌ها امری اجتناب ناپذیر است، زیرا امکان نصب دزدگیر برای کالاهایی مثل مواد خوراکی و غذایی وجود ندارد. همچنین نمی‌توان برای مراقبت از کالاها و جلوگیری از دزدی تعداد پرسنل زیادی را استخدام کرد، زیرا که این کار توجیه اقتصادی ندارد.

اما با این وجود با اقداماتی مثل نصب دوربین مداربسته می‌توان از دزدی‌های کوچک تا حدی جلوگیری کرد. همچنین پرسنل فروشگاه باید به رفتار مشتریان دقت داشته باشند و به طور غیر مستقیم آن‌ها را زیر نظر بگیرید. هر چند نمی‌توان قدم به قدم فروشگاه یک فرد نگهبان قرار داد، اما در کنار نصب دوربین‌های امنیتی، با استخدام پرسنل مسئولیت‌پذیر به تعداد کافی متناسب با اندازه فروشگاه، می‌توان کنترل بیش‌تری را بر روی رفت و آمد و مشتریان اعمال نمود و نه به طور کامل و صدرصد اما تا حدی از دزدی‌های کوچک جلوگیری کرد.

سرمایه زیاد

فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ همان طور که سود زیادی زیادی را به همراه دارند، به سرمایه اولیه بالایی نیز برای راه‌اندازی نیاز دارند. پیدا کردن محل و مکان مناسب، چالش دیگری در راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای است، زیرا هر مکان و محلی برای تاسیس فروشگاه‌ مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *