مزایا و معایب قفسه‌های خود ایستا در فروشگاه‌های بزرگ و کوچک

مزایا و معایب قفسه ایستا

قفسه ایستا، یکی از مدل‌های پرطرفدار برای در طراحی قفسه‌بندی فروشگاه است،که احتمالا آن را به دفعات در فروشگاه‌های مختلف مشاهده کردید. با این وجود شاید در این ارتباط اطلاعات دقیقی نداشته باشید و در مورد نصب این نوع قفسه برای فروشگاه خود مردد بوده و نتوانسید برای آن تصمیم درستی را بگیرید. از این رو ما این مقاله از سایت کیمیا تندیس، فروشگاه آنلاین قفسه فروشگاهی را به مزایا و معایب قفسه ایستا اختصاص داده‌‌ایم. بنابراین اگر شما به دنبال نصب این نوع از قفسه برای فروشگاه خود هستید،‌ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

قفسه خود ایستا چیست؟

قفسه‌های خود ایستا، نوعی از قفسه‌های فروشگاهی هستند که امکان طراحی آن به صورت یک یا دو طرفه وجود دارد. قفسه‌های ایستا، روی دیوار نصب و یا پیچ و مهره نمی‌شود، بلکه به شکل ثابت روی زمین قرار می‌‌گیرد. قفسه‌های خود ایستا از گروه قفسه‌های نصبی نیستند و با توجه به کاربرد آسان، برای تمام فروشگاه‌ها قابل استفاده است. اگر شما صاحب یک سوپرمارکت کوچک محلی و یا یک فروشگاه‌ زنجیره‌ای بزرگ باشید، در هر صورت این نوع از قفسه، یکی از تجهیزات ضروری‌ای است که باید آن را تهیه کنید، که انتخاب نوع و اندازه آن را می‌توانید با توجه به اندازه فروشگاه خود انجام دهید.

تماس با فروشنده

ویژگی‌های قفسه ایستا

همان طور که اشاره کردیم، قفسه خود ایستا به صورت یک و دو طرفه طراحی می‌شود و برای استفاده نیازی به نصب ندارند. جابجای قفسه‌های خود ایستا که به آن شلف نیز گفته می‌شود،‌ به راحتی صورت گرفته و بسیار کاربردی است. همین موارد باعث شده که قفسه‌های خود ایستا، مورد توجه بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپر مارکت‌ها قرار گیرد و ما این نوع از تجهیزات فروشگاهی را در هر سوپر مارکت کوچک و بزرگی مشاهده کنیم.

اگر بخواهیم در مورد ظاهر و ساختمان قفسه‌های خود ایستا صحبت کنیم، باید بگوییم که آن‌ها از ظاهری شبیه به حرف T و حرف L برخوردار هستند. در واقع می‌توان گفت که ستون و پایه اصلی این قفسه‌ها،‌ T شکل و یا شبیه حرف L با تعدادی طبقه‌ ساخته شده است. تعداد طبقات قفسه متغیر بوده و می‌تواند مطابق با سفارش خریدار ساخته شود. با این وجود به طور معمول تعداد طبقات آن ۳ تا ۵ است، که این تعداد پس از ساخت نیز قابل تنظیم است و به راحتی می‌توان آن را کم و زیاد کرد. حتی امکان کم و زیاد کردن فاصله طبقات قفسه ایستا نیز وجود دارد.

برخی مدل‌های قفسه‌های خود ایستا، دارای طبقات ثابت هستند وبه دلیل اتصال طبقات قفسه با پیچ و مهره، کم و زیاد کردن و یا جابجایی آن امکان‌پذیر نیست. قفسه‌های خود ایستا، محل قرار گرفتن، کالاهای سبک وکوچک است واز آن معمولا برای محصولات سنگین استفاده نمی‌شود. با این وجود اگر شما خواستید، این قفسه‌‌ها را برای محصولات سنگین به کار ببرید، می‌توانید نوع سفارشی آن با طبقات مقاوم‌تر را خریداری کنید که در ساخت طبقاتش از ورق‌های ضخیم استفاده می‌شود.

آشنایی با انواع قفسه‌های خود ایستا

تمام قفسه‌های خود ایستا، در یکی دسته‌های قفسه خود ایستا یک طرفه و قفسه خود ایستا دوطرفه جای می‌گیرند، که در ادامه به شرح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

قفسه‌های ایستا یک طرفه

اسم قفسه‌های خود ایستا یک طرفه، تا حدی گویای ویژگی‌‌های آن است، یعنی قفسه‌‌هایی که امکان قرار گرفتن محصول،‌ فقط در یک سمت آن وجود دارد. بهترین مکان برای قرار گرفتن قفسه‌‌‌های یک طرفه، گوشه و کنج دیوار است. از آنجا که نیازی به سوراخ کردن دیوار و همچنین پیچ مهره قفسه به دیوار وجود ندارد، به راحتی می‌توانید آن در هر فضای کنج و گوشه فروشگاه قرار دهید.

قابلیت تغییر ارتفاع طبقات، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم قفسه‌های خود ایستا یک طرفه است. این قفسه‌ها معمولا با عرض ۲۵ تا ۵۰ سانتی‌متری ساخته می‌شود، ولی امکان سفارش و خرید آن با اندازه‌های دیگر نیز وجود دارد. متریال به کار رفته برای ساخت آن، ورقه‌‌های گالوانیزه و یا ام دی اف است. در بیش‌تر فروشگاه‌ها قابل استفاده است، اما نباید فراموش کرد، برای محصولات سنگین گزینه مناسبی نیست. فضای لازم در قفسه‌های خود ایستا وجود دارد، تا بتوان اتیکت قیمت و سایر اکسسوری‌های مورد نیاز را نصب کرد.

قفسه‌‌های خود ایستا دوطرفه

قفسه‌‌‌‌‌های خود ایستا، اگر در گروه یک طرفه نباشند، پس حتما در دسته‌ قفسه‌های دو طرف خود ایستا جای دارند. از آنجا که هر دوطرف آن برای چینش محصول طراحی شده‌ است، دیگر در کنار دیوار قرار نمی‌گیرد. بلکه فضای قرارگیری آن قسمت‌‌‌های میانی فروشگاه‌ خواهد بود.

نصب قفسه‌های خود ایستا نیز به راحتی و بدون نیاز به پیچ و مهره انجام می‌ گیرد. کاربردهای زیادی دارد و در فروشگاه‌های مختلف قابل استفاده است. مانند قفسه‌‌های یک طرفه خودایستا، از طبقاتی با ارتفاع قابل تنظیم برخوردار است. با عرض استاندارد ۲۵ تا ۵۰ سانتی‌متر ساخته می‌شود. این مدل قفسه‌های خود ایستا نیز مثل یک طرفه، دارای فضایی، جهت نصب اکسسوری‌ها می‌باشد.

آشنایی با انواع قفسه‌های خود ایستا

بررسی مزایا و معایب قفسه ایستا

قفسه‌های خودایستا مانند هر نوع دیگر از تجهیزات فروشگاهی از مزایا و معایبی نیز برخوردار هستند، که در ادامه شرحی از مزایا و معایب قفسه ایستا را آورده‌ایم.

مزایا

برخورداری از قابلیت تنطیم تعداد طبقات و فاصله بین آن‌‌ها :
این ویژگی، برای فروشگاه‌‌‌ّ‌‌های زنجیره‌ای اهمیت زیادی دارد، زیرا در خیلی مواقع با توجه به نوع محصولات، لازم است که مسئول فروشگاه، در فاصله بین طبقات و یا تعداد آن تغییر ایجاد کند و آن را به دلخواه خود تنظیم نماید.

امکان متصل کردن نرده محافظ به قفسه:
از آنجا که داخل قفسه‌های خود ایستا، معمولا محصولات کوچک و سبک به تعداد زیاد قرار می‌گیرد، امکان افتادن آن‌ها به زمین زیاد است. یکی از ویژگی‌‌های مثبت قفسه‌های ایستا این است که فضایی جهت نصب نرده محافظ در آن تعبیه شده است.

امکان نصب اتیکت‌های قیمت بر روی قفسه‌های ایستا:
در بررسی مزایا و معایب قفسه خود ایستا، اتیکت قیمت موضوع مورد توجهی است. زیرا هر کالا در فروشگاه‌‌‌های زنجیره‌ای باید همراه با اتیکت قیمت قرار گیرد. برخورداری از فضایی جهت نصب اتیکت قیمت، مزیت مهم و قابل ذکر قفسه‌های خود ایستا است، که باید به آن اشاره کنیم.

تنوع در طرح و رنگ
امکان سفارش و خرید قفسه‌هایایستا در طرح و رنگ دلخواه وجود دارد. شما می‌توانید متناسب با دکوراسیون فروشگاه خود، رنگ و طرح قفسه‌های خودایستا را انتخاب کنید.

قابلیت اضافه کردن سیستم روشنایی به قفسه‌های خودایستا
طراحی قفسه‌های ایستا می‌تواند همراه با تعبیه سیستم روشنایی و نورپردازی انجام شود و امکان سفارش آن نیز وجود دارد.

معایب

پس از گفتن مزایا و ویژگی‌های مثبتی که قفسه‌های خودایستا دارند، نوبت به ذکر معایب آن می‌رسد که در این بخش به آن‌ها اشاره کردیم.

عدم استحکام و مقاومت بالا:
در بررسی مزایا و معایب قفسه ایستا، استحکام پایین و ممکن نبودن استفاده آن برای کالاهای سنگین، از جمله مهم‌ترین معایبی است که می‌توان برای این قفسه متصور شد.

عدم آزادی در انتخاب فضای نصب قفسه:
برای قرارگیری و نصب قفسه‌های خودایستا، محدودیت فضا وجود دارد. برای مثال قفسه‌های یک طرفه را فقط در کنار دیوار و یا فضاهای کنج فروشگاه می‌توان قرار داد. مدل دوطرفه آن نیز به دلیل قرارگرفتن محصول در هر دو سمت آن، باید فقط در بخش‌های میانی فروشگاه به گونه‌ای که هر دو طرف آن قابل دید باشد، قرار گیرد.

امکان خراب شدن قفسه‌‌ها در صورت استفاده از آن برای محصولات غیر سبک:
اگر از قفسه‌های خودایستا، برای محصولات حتی کمی سنگین استفاده کنید، به دلیل استحکام پایینی که دارد، به مرور زمان خم شده و تاپ برمی‌دارد.

بررسی مزایا و معایب قفسه ایستا

خلاصه مزایا و معایب قفسه ایستا

قفسه‌های خود ایستا، یکی از رایج‌ترین تجهیزات فروشگاهی است که در بیش‌تر سوپرمارکت‌ها و مراکز خرید زنجیره‌‌ای مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. این مقاله جهت آشنایی با قفسه‌های خودایستا، مزیت‌‌های و معایب آن نوشته شد. ما در توضیح ویژگی‌ها، همچنین بررسی مزایا و معایب قفسه ایستا، به تمام نقاط قوت و ضعف این نوع تجهیزات فروشگاهی اشاره کردیم. اما همان طور که مشاهده نمودید، بدون شک مزیت‌‌های آن به نقاط ضعفی که دارد، سنگینی کرده و یک گزینه مناسب برای چینش و نمایش کالاهای سبک در فروشگاه‌‌های بزرگ و کوچک به شمار می‌رود.

قفسه فروشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *