نحوه چیدمان و مرتب کردن یخچال به چه صورت است؟

ایده‌های مرتب کردن یخچال- ۱۲ ایده عالی

اگر شما هم مانند بیش‌تر مردم باشید‌‌، به احتمال زیاد یخچالتان به مرتب کردن مدوام نیاز دارد. اگر از تمیز کردن یخچال خود غافل شوید و در انجام آن تعلل کنید‌، پشت یخچال می‌تواند به انباری از مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته تبدیل شود. از این رو سازمان‌دهی و مرتب کردن یخچال از اهمیت زیادی برخوردار است. زمانی که شما گرسنه هستید، احتمالا دوست ندارید در یخچال خیلی جستجو کنید، تا ماده غذایی مورد نظر خود را پیدا کنید. با مرتب کردن و سازماندهی یخچال، دیگر نیاز نیست برای هر دسترسی به مواد غذایی مورد نیاز خود معطل شوید،‌ ضمن اینکه با این کار از خراب شدن مواد غذایی داخل یخچال نیز جلوگیری خواهید کرد. شما شاید بخواهید یخچال خود را هر سه ماه یک بار‌، یعنی سالی سه تا چهار بار تمیز کنید. در حالی که ممکن است هر یخچالی متفاوت باشد و از نظر نیاز به تمیز شدن و تعداد دفعات این کار با یکدیگر فرق کند.
به همین جهت ما در این مقاله از سایت کیمیا تندیس‌‌‌، فروشگاه آ‌نلاین سبد فروشگاهی و میز چک اوت  یک راهنمای گام به گام از تمیز کردن یخچال و ۱۲ ايده مرتب كردن يخچال را آورده‌ایم‌‌‌. این راهنما به شما کمک می‌کند، تا یخچال خود را صرف نظر از مدلی که دارد،‌ میزان مواد غذایی داخل آن و نحوه استفاده، مرتب و ساماندهی کنید و بدین طریق از فاسد شدن مواد داخل آن جلوگیری نمایید.

قبل از نظم بخشیدن و  پیاده‌سازی ايده مرتب كردن يخچال چه کاری باید انجام دهید؟

اولین کار برای پیاده‌سازی ايده مرتب كردن يخچال،‌ قطع کردن جریان برق آن است‌‌. پس از آن لازم است که تمام سطوح یخچال را تمیز و ضدعفونی کنید. ضدعفونی کردن،‌ اقدامی فراتر از جنبه زیبایی است‌، بلکه احتمال کمتر ایجاد و انتقال بیماری ناشی از آلودگی‌ غذاها را به دنبال خواهد داشت.

برای اینکه بتوانید یخچال خود را به راحتی ضدعفونی کنید‌،‌ کافیست که مراحل زیر را دنبال نمایید:

یخچال را به طور کامل خالی کنید و همه چیز را از یخچال خارج نمایید،‌ تا بتوانید تمام لک‌های موجود ناشی از مواد غذایی مختلف را به راحتی پاک کنید. با توجه به اینکه هنگام تمیز کردن یخچال،‌ جریان برق آن قطع کرده‌اید، ممکن است که در این چند ساعت تمیز کردن; نگران فاسد شدن برخی از مواد غذایی به ویژه مواد غذایی حساس مثل لبنیات، گوشت و … باشید. به منظور رفع این نگرانی می‌توانید یک ظرف بزرگ استیل را پر از یخ کرده و این دسته از مواد غذایی را به طور موقت، چند ساعت در آن قرار دهید.

در این زمان با خیال راحت تمام سطوح یخچال را تمیز کنید. یک دستمال مخصوص همراه با اسپری ضدعفونی کننده بردارید و همه بخش‌های یخچال خود را ضدعفونی کنید. این کار تمام قفسه‌های بیرونی‌ و خارجی یخچال و همچنین تمام محفظه‌های ‌آن را نیز را شامل می‌شود. برای تمیز کردن کشوهای یخچال نیز،‌ آن‌ها را بیرون آورده و اجازه دهید با کمی محلول آب و صابون و یا آب و ریکا چندین ساعت بماند‌،‌ تا پس از آن به راحتی تمیز شده و تمام مواد غذایی چسبیده به آن پاک شود. پس از تمیز کردن کشوها،‌ آن‌‌ها را خشک کرده و دوباره در یخچال قرار دهید.
پس از پایان تمیز کردن و ضدعفونی کردن یخچال،‌ مواد غذایی را دوباره در یخچال قرار داده و از یک خوشبو کننده برای از بین بردن بوی نامطبوع در داخل یخچال استفاده کنید. جوش شیرین می‌تواند به عنوان یک خوشبو‌کننده عالی عمل کند. می‌توانید جوش شیرین را در یک ظرف باز ریخته و در پشت یخچال قرار دهید.

چند ايده مرتب كردن يخچال

چگونه یخچال خود را مرتب کنیم- ايده مرتب كردن يخچال

در این مرحله که یخچال شما کاملا ضدعفونی شده‌ است و عاری از هر گونه از لک و آلودگی است‌، نوبت به مرتب کردن و ساماندهی یخچال می‌رسد. شما می‌توانید این کار، یعنی مرتب کردن یخچال را به صورت ذهنی انجام دهید و آن را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و یکی یکی آن را انجام دهید. مواد غذایی مختلف شما ، باید در قفسه‌های بالایی، قفسه‌های پایینی،‌ کشوها و درها به صورت مرتب جای گیرند. بنابراین ساماندهی آن بسیار مهم بوده و باید مورد توجه قرار گیرد. شما می‌توانید هر بخش را یکی یکی ساماندهی کنید و یا اینکه از بخش‌‌های مورد علاقه خود کار را شروع کنید.

تماس با فروشنده

ساماندهی قفسه‌های بالایی

با توجه به اینکه قفسه‌های بالایی یخچال،‌ بالاترین نقطه و بخش یخچال هستند، باید به نگهداری مواد غذایی مثل نوشیدنی‌ها، ماست، پنیر، شیر، غذاهای آماده، باقی مانده غذای پخته شده و آبمیوه اختصاص پیدا کند. این دسته از مواد غذایی، معمولا ماندگاری کوتاه‌تری دارند و لازم است که به صورت منظم و ساماندهی شده در یخچال نگهداری شوند. از این قسمت نباید برای نگهداری موادی مثل گوشت خام و یا سبزیجات استفاده کرد.

۱.یک جعبه برای مواد غذایی که تاریخ انقضای آن‌ها نزدیک است‌‌۷ بسازید. 

برای مواد غذایی که تا تاریخ انقضای آن‌ها نزدیک است، یک جعبه مخصوص نگهداری مواد غذایی انتخاب کرده و خریداری کنید. آن جعبه را با زدن بر چسب ” اول من را بخور” از سایر مواد غذایی متمایز کنید. هر ماده غذایی که به تاریخ انفضای آن نزدیک می‌شود را در این جعبه قرار دهید. البته از سالم بودن آن‌ها نیز اطمینان حاصل کنید.

۲. از دیسک چرخان برای پیدا کردن آسان مواد غذایی استفاده کنید.

قسمت انتهایی و پشت یخچال که جلوی دید نیست و امکان دسترسی به آن سخت‌تر است، ممکن است به انباری از مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته تبدیل شود. اما شما با استفاده از باکس‌هایی که به صورت دیسک گردان و چرخان هستند، می‌توانید این دسته از مواد غذایی را کاملا در دسترس و جلوی دید قرار دهید. این نوع از باکس‌ها، در کابینت های ادویه نیز مورد استفاده قرار گیرد. مواد غذایی شیشه‌‌های بازشده، چاشنی‌ها‌، سس‌ها و تنقلات که به تاریخ انقضای آن‌ها، چیزی نمانده را در این باکس‌های چرخان قرار دهید، تا در صورت نیاز بتوانید دیسک را بچرخانید و وسیله مورد نظر خود را بردارید.

۳. برای اینکه از فضای دیوار یخچال نیز استفاده کنید، از سبدهای آویزان استفاده کنید.

شما می‌توانید سبدهایی را خریداری کنید که به دیواره‌های یخچال چسبیده و به نوعی آویزان می‌مانند. این نوع از سبدها برای قرار دادن چیزهای خیلی کوچک که ممکن است در یخچال گم شوند، مناسب است. برای مثال می‌توانید، سس‌های تک نفره کوچک و شکلات‌های ریز را در این سبدها قرار دهید، تا در صورت نیاز به راحتی و بدون نیاز به جست‌ و جو، ‌به آن دسترسی داشته باشید.

ساماندهی قفسه‌های پایینی یخچال

زمانی که قفسه‌های بالایی مرتب شد، حالا نوبت به آن می‌رسد که به قفسه‌‌های پایینی یخچال بروید و آن‌ها را نیز ساماندهی کنید. می‌توانید از این بخش برای نگهداری مواد غذایی خام استفاده کنید. برای مثال گوشت‌های بسته‌بندی شده خام را باید با دقت در پایین‌ترین قفسه‌های یخچال نگهداری نمایید. اگر مقداری مواد غذایی آماده خوردن دارید که در قفسه‌های بالایی جا نشده است، در قفسه‌های پایینی، البته بالاتر از مواد خام قرار دهید. در ادامه به چند نکته در مورد نگه‌داری مواد غذایی خام در قفسه‌‌های پایینی و ساماندهی این بخش از یخچال اشاره کردیم:

۴. موارد شبیه به هم را یکجا قرار دهید.

أقلام مشابه را با استفاده از سبدهای شفاف، در کنار یکدیگر قرار دهید‌، تا مطمئن شوید که به راحتی در دسترس هستید. این سبدها می‌تواند حاوی باقی‌مانده غذاها، مواد اسموتی، مواد ساندویچی و یا سس‌ها باشد.

۵. از File Organizers برای نگهداری تنقلات استفاده کنید.

این جعبه‌ها برای نگه‌داری انواع تنقلات گزینه بسیار مناسبی است. شما می‌توانید هر چیز کوچکی را در اینجا قرار دهید،‌ از ماست تا ظروف کوچک سبزیجات خرد شده انتخاب‌های خوبی هستند. همچنین برای آبمیوه‌های کاغذی کوچک و یا شیرکاکائو گزینه مناسبی است. حتی می‌توانید از برچسب برای ایجاد نظم بهتر در این قفسه‌ها استفاده کنید.

۶. از گیره برای آویزان کردن مواد غذایی بسته‌بندی شده استفاده کنید.

اگر شما در یخچال خود مواد غذایی مثل کاهو شسته شده یا پنیر رنده شده دارید، می‌توانید آن‌ها را درون کیسه‌ بسته‌بندی کنید و از لبه‌های قفسه‌های یخچال آویزان کنید،‌ تا بدین شکل از فضای زیرین یخچال نیز بتوانید استفاده کنید. برای اینکار شما باید گیره‌های حلقه‌ای مانند تصویر زیر را تهیه کنید. پس از ‌آن به سادگی گیره‌های حلقه‌ای را به یخچال ببنید و در صورت نیاز کیسه‌های مواد غذایی را به آن آویزان کنید.

ساماندهی کشوهای پایینی یخچال

کشوهای پایین اکثر یخچال‌ها، به منظور نگه‌داری مواد غذایی به صورت تازه در مدت طولانی‌تر، دما و رطوبت را کنترل می‌کنند. نگهداری صحیح مواد غذایی در این کشوها،‌ شاید کمی دشوار باشد، زیرا برخی از مواد غذایی به رطوبت کم‌تری نیاز دارند و برخی مستلزم وجود رطوبت بیش‌تری برای تازه ماندن هستند. این کشوها برای نگهداری میوه و سبزیجات گزینه عالی است.

۷. می‌توانید از تقسیم‌کننده‌ها برای کشوهای یخچال استفاده کنید.

تقسیم‌کننده‌هایی که برای کشوهای لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد و با نام Drawer Dividers شناخته می‌شود، انتخاب خوبی برای ساماندهی کشوهای یخچال نیز هستند. برای این منظور باید نوع قابل تنظیم آن را بخرید،‌ تا مطابق با سلیقه خود میوه و سبزیجات را داخل کشو‌های یخچال ساماندهی کنید. سعی کنید سبزیجاتی مثل کاهو و اسفناج را در یک دسته جای دهید، نخود فرنگی‌، ذرت و هویج را در یک گروه، سیر و پیاز را در یک گروه دیگر و برای سیب و پرتقال نیز‌‌، یک دسته جدا در نظر بگیرید.

۸. کف کشوهای یخچال را با حوله کاغذی بپوشانید.

تمیز کردن کشوهای یخچال معمولا برای همه سخت و ناخوشایند است. پوشاندن کف کشوها با حوله‌ و دستمال‌های کاغذی، قبل از قرار دادن میوه و سبزیجات‌، به میزان زیادی از کثیف شدن کشوها جلوگیری کرده و باعث تمیز ماندن آن می‌شود. اما فراموش نکنید که هر دو هفته یکبار این حوله‌ها را برداشته و با حوله‌های جدید جایگزین کنید.

۹. نحوه کنترل رطوبت کشوها را یاد بگیرید.

استفاده صحیح از تنظیمات رطوبت در کشوهای یخچال،‌ به ماندگاری بیش‌تر سبزیجات و میوه‌جات شما کمک زیادی می‌کند. در بیش‌تر یخچال‌ها می‌توانید این رطوبت را از زیاد به کم تنظیم کنید. یعنی این امکان وجود دارد که یک کشو را در روی رطوبت زیاد و یک کشو دیگر را در رطوبت کم تنظیم نمایید. پس از تنظیم رطوبت،‌ باید مواد غذایی که زودتر پوسیده می‌شوند مثل سیب، گلابی، آواکادو را در کشوهایی با رطوبت کم قرار دهید. از کشوهای با رطوبت بالا نیز برای نگه‌داری سبزیجات برگ‌دار مثل اسفناج استفاده کنید. رطوبت باعث می‌شود که سبزیجات به مدت طولانی‌تری ترد و تازه بماند.

ساماندهی درب یخچال

همه بخش‌های یخچال از نظر میزان دما در یک سطح نیستند‌، برخی قسمت‌ها خنک‌تر و برخی گرم‌تر است، که گر‌م‌ترین بخش آن،‌ درب یخچال است. بنابراین درب یخچال فقط برای نگه‌داری چاشنی‌ها مناسب هستند. از این بخش نباید برای نگه‌داری مواد فاسد شدنی مثل شیر استفاده کرد‌، زیرا آن‌ها باید در قسمت سردتری از یخچال نگه‌داری شوند. آبمیوها،‌ چاشنی‌ها،‌ سس‌ها‌، ترشیجات‌، مربا، برخی تنقلات و تمام مواد غذایی کم‌تر فاسد شدنی‌‌، برای نگهداری در درب یخچال گزینه مناسبی هستند. اما نباید چینش مرتب و با نظم این مواد در فراموش شود. درب یخچال را نیز باید مرتب و منظم نگه دارید‌، که برای این منظور در ادامه به چند نکته اشاره کردیم:

۱۰ . هر بخش را مشخص کنید و به آن برچسب بزنید.

هر قفسه از درب یخچال را به گروهی از خوراکی‌های مشابه اختصاص دهید و با زدن برچسب آن را مشخص کنید. برای مثال در یک قفسه فقط انواع سس‌ها( سس کچاب، سس تند، سس سویا و… را قرار دهید. یا در مثال دیگر‌، قفسه‌ای از درب یخچال را به نگهداری چاشنی‌هایی مثل ترشی، خیارشور‌‌، زیتون و… اختصاص دهید.

۱۱. از یک ظرف مثل ظرف تخم‌مرغ برای نگهداری بهینه چاشنی‌ها استفاده کنید.

یک ظرف و یا کارتن تخم مرغ تمیز را در یکی از قفسه‌های درب یخچال قرار دهید‌، تا از آن برای نگه‌داری وارونه بطری‌ چاشنی‌هایی مثل سس استفاده کنید. این کار علاوه بر اینکه چینش منظم در درب یخچال را موجب می‌شود، از به هدر رفتن و اسراف این چاشنی‌ها نیز جلوگیری می‌کند، زیرا در این حالت تمام سس در نزدیکی درب آن جمع شده و تا قطره آخر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱۲. یک قفسه پایینی درب یخچال را به نوشیدنی‌های مخصوص کودکان اختصاص دهید.

برای بچه‌ها‌‌‌، یک قفسه خوراکی مخصوص در قسمت پایینی درب یخچال ایجاد کنید. این قفسه‌ را با نوشیدنی‌ها و میان وعده‌های مخصوص کودکان پر کنید‌‌، تا در هر زمان به راحتی برای کودکان قابل دسترس باشد.

جمع‌بندی ۱۲ ايده مرتب كردن يخچال

اگر یخچال خود را به طور منظم‌، تمیز و ساماندهی کنید، شگفت زده خواهید شد که کار پخت و پز چقدر سریع و آسان‌تر انجام می‌گردد. با توجه به مزایای این کار، ما روش صحیح و اصولی تمیز کردن یخچال را همراه با ۱۲ ايده مرتب كردن يخچال، در قالب یک مقاله جامع در اینجا برای شما گردآوری کردیم، که امیدواریم برایتان مفید واقع شده باشد.

منبع:

www.simplyss.com

یخچال فروشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *