قفسه فروشگاهی

راهنمای کامل خرید قفسه انبار

راهنمای کامل خرید قفسه انبار

استفاده از قفسه‌های انبار یک راهکار عالی در محیط‌های صنعتی برای قرار دادن وسایل موجود در آن می‌باشد. هر محیط صنعتی و یا تجاری برای نگهداری کالاهای خود، به انبار نیاز دارد. برای چیدمان وسایل در انبار، باید قفسه‌بندی انبار انجام شود. خرید قفسه انبار، در محیط نظم خوبی ایجاد می‌شود و دسترسی به تمام کالاها را راحت می‌کند. ضمن اینکه قفسه بندی، این امکان را ایجاد می‌کند تا از فضای انبار حداکثر استفاده را کرد. در قفسه‌های انبار تنوع زیادی وجود دارد، به طوری که می‌توان مدل‌های مختلف فلزی و پلاستیکی آن را در اندازه‌های گوناگون در بازار مشاهده و خریداری کرد. برای اینکه بتوانید بهترین خرید از قفسه‌های انبار را داشته باشید، ما در این مقاله از کیمیا تندیس، یک راهنمای کامل از خرید قفسه انبار را برای شما آماده کردیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

انواع قفسه‌های انبار

همان طور که اشاره کردیم، انواع مختلفی از قفسه‌های انبار در بازار موجود است. با توجه ضرورت و اهمیت انبارداری در صنعت‌های مختلف و همچنین تفاوتی که بین کالاهای صنعت‌های مختلف وجود دارد، قفسه‌های انبار با تنوع زیادی تولید و به بازار عرضه شده‌اند تا برای تمام صنعت‌ها و نگهداری تمامی کالاها قابل استفاده باشد.

قفسه‌های انباری که بیشتر از جنس فلزی هستند، به دو دسته قفسه‌های ثابت و متحرک گروه بندی می‌شوند. در کنار این تقسیم بندی، قفسه‌های انباری فلزی، از نظر میزان استحکام و تحمل سنگینی کالاها، به دو گروه قفسه‌های فلزی سنگین و سبک تقسیم می‌شوند. در ادامه به انواع این قفسه‌های انبار می‌پردازیم.

تماس با فروشنده

قفسه‌های فلزی متحرک انباری

در این مدل از قفسه‌های فلزی انبار، ردیف‌ها متحرک است. یعنی ردیف‌ها روی شاسی‌های متحرک نصب شده و با فرمان و دنده زنجیر حرکت می‌کنند و پس از نصب امکان جابجایی آن وجود دارد، از این رو برای کالاهای سنگین به کار گرفته نمی‌شود. قفسه‌های متحرک فلزی از تنوع زیادی برخوردار هستند. مدل قفسه‌های خود جریان، قفسه‌های فلزی خود تغذیه، قفسه‌های خود برگشت و قفسه‌های متحرک بایگانی از جمله انواع پرکاربرد قفسه‌های متحرک فلزی هستند.

قفسه‌های بایگانی در انبار ادارات و سازمان‌های اداری برای نگهداری کاغذها و مدارک بایگانی شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس بدنه آن‌ها فلزی بوده و در دسته قفسه‌های سبک قرار می‌گیرند که می‌توانند وزن کاغذهای بایگانی شده را تحمل کنند. اما برای نگهداری کالاهای سنگین گزینه مناسبی نیست. این قفسه‌ها به طور اختصاصی برای نگهداری کاغذ و اسناد طراحی شده‌اند و و این وزن را می‌توانند تحمل کنند. در قفسه‌های متحرک بایگانی، از مهاربندی ضربدری استفاده شده است، که امکان چیدن کاغذها و اسناد بایگانی شده را فراهم می‌کند.

قفسه‌های ثابت فلزی انباری

برای قفسه‌بندی انبار بیشتر محیط‌های صنعتی و حتی فروشگاه ها، از قفسه‌های ثابت فلزی استفاده می‌شود. این قفسه‌ها روی زمین توسط اتصالاتی ثابت می‌شود. پس از نصب قفسه‌های ثابت نمی‌توان به راحتی آن‌ها را جابه جا کرد. به دلیل‌عدم جابجایی خطر ریزش و از هم باز شدن قفسه‌ها بسیار پایین است. از این رو برای نگهداری کالاهای سنگین محیط‌های صنعتی و فروشگاه‌ها، انتخاب ایمنی است.

قفسه‌های ثابت فلزی از تنوع زیادی برخوردار است که ۷ مدل از پرکاربردترین آن‌ها به شرح زیر است:

  • قفسه‌بندی راک کفپوش دار سنگین یا پانل راک
  • قفسه‌بندی خود راهرو
  • قفسه‌بندی راهرو باریک
  • قفسه‌بندی بازویی یا کانتی لور
  • فسه‌بندی پالت راک
  • قفسه‌بندی مزنین یا نیم طبقه
  • قفسه‌بندی مشبک

در محیط‌های مختلف از هر کدام از این مدل‌های قفسه‌های ثابت فلزی استفاده می‌شود. برای مثال در انباری منازل مسکونی و فروشگاه‌های خرده فروشی کوچک، مدل ققسه مشبک کاربرد دارد. مدل‌های دیگر نیز برای انبار فروشگاه‌های بزرگ، محیط‌های صنعتی و به طور کلی انبارهای بزرگ به کار برده می‌شود.

از نظر سبک و سنگین بودن نیز، قفسه‌های نیم طبقه، مشبک و پانل راک در گروه قفسه‌های فلزی سبک جای می‌گیرند. اما ۴ مدل دیگر قفسه فلزی سنگین به شمار می‌رود.

۴ نکته در انتخاب و خرید قفسه انباری

همان طور که اشاره کردیم، مهم‌ترین هدف از قفسه‌بندی و خرید قفسه انباری این است که بتوان از فضای انبار، حداکثر استفاده را برد و نظم خوبی را ایجاد کرد. همچنین بتوان به کالاهای موجود در قفسه‌ها به راحتی و در کمترین زمان ممکن دسترسی پیدا کرد. در صورتی این هدف محقق می‌شود که قفسه‌بندی به درستی انجام شود و انتخاب و خرید قفسه انباری به شکل صحیح انجام شود. برای اینکه بتوانید یک خرید خوب از قفسه‌های انبار داشته باشید، لازم است که مواردی را رعایت کنید، ما این موارد ر ا در قالب ۴ نکته در اینجا آورده‌ایم.

انتخاب قفسه انبار متناسب با وزن کالاهای موجود در انبار

مهم‌ترین فاکتور در انتخاب و خرید قفسه فلزی، تناسب بین وزن کالا و قفسه است. این بدین معناست که قفسه باید استحکام لازم در برابر وزن کالاها را داشته باشد. قفسه‌های فلزی انبار، با توجه به نوع ساخت و متریال به کار رفته در آن، از درجات متفاوتی از نظر تحمل وزن برخوردار هستند.

برای مثال زمانی که کالاهای موجود در انبار سنگین هستند و لازم است که این کالاها در تعداد زیاد در طبقات قفسه‌ها چیده شود، باید شما خرید قفسه انباری را از گروه قفسه فلزی سنگین انجام دهید. قفسه پالت راک، یک انتخاب مناسب برای چنین مواردی است. قفسه پالت راک، پرکاربردترین نوعی است که در انبارهای بزرگ محیط‌های صنعتی به کار برده می‌شود. این نوع از قفسه ها، از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند برای نگهداری کالاهای زیاد با وزن بالا در چندین طبقه مورد استفاده قرار گیرد.

در مقابل این قفسه ها، نوع دیگری از قفسه‌های فلزی انبار، استحکامی در برابر کالاهای سنگین ندارند و نمی‌توانند وزن آن‌ها را تحمل کنند. در این ارتباط می‌توان قفسه مشبک را مثال زد که بیشتر برای انبار منازل، مغازه‌های کوچک و کتابخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتخاب و خرید قفسه انبار متناسب با نوع کالا

کالاهای موجود در انبارهای مختلف و حتی کالاهای موجود در یک انبار واحد، از نظر شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند که این موضوع باید در خرید قفسه انباری در نظر گرفته شود. برخی محصولات به صورت رولی بوده، برخی در شکل‌های هندسی مربعی، مستطیلی، دایره‌ای، استوانه‌ای و… در اندازه‌های متفاوت هستند. برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب و خرید از قفسه فلزی انبار را داشته باشید، به شکل ظاهری در کنار وزن کالاها توجه کنید، ویژگی‌های قفسه‌های مختلف را نیز بررسی کنید، تا در نهایت بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

برخی از کالاها، مثل فرش و موکت و یا اجناسی مثل لوله و اتصالات، به صورت رول بوده و بدون شک باید قفسه مخصوص آن خریداری شود. قفسه‌بندی انباری بازویی یا کانتی لور انتخاب مناسبی است.

انتخاب و خرید قفسه‌های انبار متناسب با محیط

قفسه‌هایی که برای نگهداری کالاها انتخاب می‌کنید، باید با محیط انباری نیز در تناسب باشد. باید فضای انبار و مسیر رفت و آمد در نظر گرفته شود. برای مثال در برخی از انبارها به دلیل تعدد کالاها، محدودیت در فضا وجود دارد. برای این مدل از قفسه‌ها باید قفسه‌هایی انتخاب شود که به فضا و راهروهای کمتری نیاز دارند. قفسه فلزی مدل خود راهرو، گزینه مناسبی است.

انتخاب قفسه متناسب با دستگاه چیدمان کالاها

در انبارها، به ویژه انبارهای بزرگ و محیط‌های صنعتی، از تجهیزات متفاوتی برای چیدمان و قرار دادن کالاها در انبارها استفاده می‌شود. بنابراین هنگام قفسه بندی لازم است که به نوع این تجهیزات توجه کنید. برای مثال زمانی که لیفتراک، دستگاه چیدمان کالاها در انبار است، باید قفسه‌ای را انتخاب کنید که مانع رفت و آمد دستگاه نشود، به طور نمونه دستگاه‌های خود راهرو، به دلیل عرض کم میان قفسه ها، مانع از حرکت لیفتراک شده و گزینه مناسبی نیست. برای چنین مواردی می‌توانید قفسه‌های پالت راک را انتخاب کنید.

برای مواردی که از اپراتور انسانی برای چیدمان کالا روی قفسه‌ها استفاده می‌شود، قفسه‌های پالت راک گزینه مناسبی هستند. زیرا این قفسه‌ها به صورت چند طبقه با پایه‌های فلزی مقاوم هستند، ضمن اینکه رفت و آمد نیروی انسانی، بین آن‌ها به راحتی انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *