بررسی خرید پس از تسویه حساب چه تاثیری بر خرید دارد؟

چک کردن خرید مشتری

چک کردن خرید مشتری توسط ماموران فروشگاه‌ در هایپر مارکت‌های بزرگ، یکی از عواملی است که بر میزان فروش تاثیر منفی گذاشته و نارضایتی مشتریان را به همراه دارد. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داده که ۶۸ درصد خریداران می‌گویند، تسویه حساب و پرداخت یکی از ناخوشایندترین مراحل هر سفر خرید است که طولانی شدن زمان انتظار در هنگام تسویه حساب، از جمله دلایل اصلی این ناخوشایندی است. تاثیر همه‌گیری کرونا به دلیل حفظ سلامتی نیز، بر این احساس نارضایتی افزوده است. این موضوعی است که ما در این مقاله از کیمیا تندیس، فروشگاه آ‌نلاین سبد فروشگاهی به آن می‌پردازیم.

برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا هایپرمارکت‌‌ها، پس از تسویه حساب مشتری، خرید‌های او را چک می‌کنند،‌ که این برای مشتریان اقدامی ناخوشایند و کلافه‌کننده است. بدون شک هیچ مشتری دوست ندارد پس از تسویه خرید خود جلوی درب فروشگاه، زمانی را منتظر بماند تا خریدهای او با فاکتور، توسط مامور هایپر چک شود. شیوع بیماری کرونا، میزان نارضایتی مشتریان را از این اقدام افزایش داده است، زیرا منتظر ماندن جلوی درب فروشگاه در میان ازدحام جمعیت، خطر ابتلا به کرونا را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.

احساس ناخوشایندی و نارضایتی مشتریان از فرایند چک کردن خرید مشتری به قدری است که ممکن است او را از خرید منصرف کند. بنابراین همین نارضایتی باعث شده است که بسیاری از فروشگاه‌‌ها، تسویه حساب خرید و پرداخت را با سرعت بیش‌تری انجام دهند، روش‌های نوین را برای پرداخت در نظر بگیرند و از چک کردن خرید مشتری پس از تسویه حساب، صرف نظر کنند.

تماس با فروشنده

همچنین برای حل این مشکلات و بهبود پرداخت و تسویه حساب مشتریان، یک راه‌حل که توسط بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای، اجرا شد، دریافت سفارش آنلاین بود. با پذیرش سفارش آنلاین و خرید اینترنتی، دیگر نه تنها نیاز نیست، مشتریان برای تسویه حساب و بررسی چک کردن خرید، معطل شوند، بلکه اصلا لزومی ندارد که به صورت حضوری به فروشگاه مراجعه کنند.

بررسی خرید پس از تسویه حساب چه تاثیری بر خرید دارد؟

سیستم خود پرداخت( (self checkout)چیست؟

عدم اتلاف وقت مشتریان و امکان انجام یک خرید راحت‌تر، باعث شده که خریدهای آنلاین هر روز گسترش پیدا کند و بر حجم و تعداد آن‌ها افزوده شود. شیوع همه‌گیری کرونا نیز، بر میزان استقبال مشتریان از سفارش‌های آنلاین افزوده است. در کنار خرید آنلاین، اگر بخواهیم فرایند خرید را برای مشتریان حضوری در فروشگاه بهینه کنیم، می‌توان از روش دیگری به نام سیستم خود پرداخت (self checkout) استفاده کرد. این از دیگر روش‌هایی است که می‌توان با پیاده‌سازی‌ آن، امکان یک خرید سریع‌ و راحت‌تر را برای مشتریان حضوری در فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای فراهم کرد. این شیوه باعث می‌شود که در زمان و هزینه صرفه‌جویی زیادی صورت گیرد. با سیستم self checkout دیگر نیازی نیست که همه کار را کارمند اپراتور انجام دهد، بلکه بسیاری از کارها به دستگاه و خود مشتریان سپرده می‌شود.

اگر بخواهیم در مورد چک اوت خودکار بیش‌تر توضیح دهیم، باید بگوییم که یکی از روش‌های نوین در سیستم‌های فروشگاهی است. این شیوه خرید در فروشگاه‌‌های فیزیکی پیاده‌سازی می‌شود و امکان فروش محصولات بدون حضور فروشنده را فراهم می‌کند.

همان طورکه می‌دانید،رشد سریع تکنولوژی، تمام جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر قرار داده و آن را دستخوش تغییرات زیادی کرده است. تجهیزات فروشگاهی و شیوه خرید نیز تحت تاثیر تکنولوژی، تحولات زیادی را تجربه کرده است. یکی از مهم‌ترین تحولات به وجود آمده تحت تاثیر تکنولوژی، همین چک اوت خودکار، اجرای تمام مراحل خرید توسط خریدار بدون حضور نیروهای انسانی اپراتور و متصدی در فروشگاه‌های فیزیکی است.

چک اوت ایجاد فروشگاه بدون فروشنده را امکان‌پذیر می‌کند و زمان انتظار و معطلی مشتریان در صف پرداخت را از بین می‌برد. با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از خریداران، رفتارهای جدید را برای خرید و چک کردن، در پیش گرفته‌اند، چک اوت خودکار می‌تواند تاثیر زیادی بر روی فروش فروشگاه، به ویژه فروش فوری آن داشته باشد. در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرهای بزرگ به ویژه در شهرهای بزرگ و مناطق پر رفت و آمد، روزانه صدها مشتری مراجعه کرده و خرید می‌کنند. استفاده از روش‌های جدید مثل چک اوت خودکار، به طور قابل توجهی بر میزان فروش این دسته از هایپرها تاثیر گذاشته و از اتلاف زمان و هزینه جلوگیری می‌کند.

با این پیش‌بینی که روش‌های نوین مثل چک اوت خودکار در میزان فروش تغییر زیادی ایجاد می‌کند، در خرید کالاهای فوری نیز تغییر ایجاد می‌شود.

نتیجه به دست آمده از مطالعات انجام شده در مورد رفتار خرید مشتریان این بوده است که مشتریان به خرید محصولات هیجان انگیز و لذت بخش تمایل بیش‌تری دارند. این محصولات اغلب شامل مواردی است که در قسمت جلویی یک فروشگاه قرار دارد و در نیمه آخر یک سفر خرید قرار می‌‌گیرد. بنابراین همیشه توصیه می‌شود که برای این قسمت فروشگاه‌ نوآوری‌ها و خلاقیت زیادی را به کار ببرید.

هدف این است که آخرین بخش سفر یک خریدار را با انجام یکسری اقدامات بهبود ببخشید. منظور این است که دسترسی آسان و راحت را در این مرحله برای مشتریان فراهم کنید. در کنار این مورد، تشویق مشتریان به خریدهای فوری و آنلاین روش دیگری است که می‌توانید برای این مورد به کار ببرید.

سیستم خود پرداخت( (self checkout)چیست؟

Speed self چیست؟

Speed self مفهوم دیگری است که روند خرید و پرداخت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای را متحول کرده‌ است. در روش عادی پرداخت و تسویه حساب مشتری در صندوق، زمان زیادی صرف می‌شود، به طوری که نزدیک به نیمی از وقت صرف شده در صف فروشگاه‌‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

حتی اگر از اپراتورهای آموزش دیده و حرفه‌ای استفاده شود، باز هم بهبود این بخش از سفر خرید مشتری و کاهش زمان انتظار، بسیار سخت است، به ویژه برای زمان‌هایی که فروشگاه در اوج شلوغی و تعداد بالای مشتریان قرار دارد. در این حالت می‌توان با استفاده از speed self زمان صرف شده را کاهش داد.

Speed self این امکان را به صندوق‌داران می‌دهد که در پایانه فروش چک اوت WebSpeezaC، محصولات را اسکن کنند. بدین شکل مشتریان می‌توانند به ایستگاه پرداخت اتوماتیک مراجعه کرده و پرداخت خود را به صورت خودکار از طریق QCashier انجام دهند. در این شیوه دیگر نیازی نیست که مشتری حتما پرداخت انجام دهد، تا صندوق‌دار به خریدار بعدی بپردازد. به بیان دیگر صندوق‌دار می‌تواند قبل از اتمام پرداخت و تسویه حساب مشتری قبلی، به مشتری جدید بپردازد. این روند، بهره‌وری را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و موجب صرفه‌جویی در زمان می‌شود.

 افزایش کارایی در بخش تسویه حساب، موجب می‌شود که خریداران به مدت طولانی در صف‌های انتظار باقی نمانند. همچین با استرس کم‌تر و احساس راحتی بیش‌تری خرید کنند.

Speed self چیست؟

نتیجه‌گیری

در این مقاله از سایت کیمیا تندیس در مورد چک کردن خرید مشتری صحبت کردیم، اینکه، این اقدام تا چه حد می‌تواند بر روی میزان فروش تاثیر منفی داشته باشد و میزان فروش را کاهش دهد. همچنین به زمان صرف شده در صف‌های پرداخت اشاره کردیم، که با اقداماتی جدید وبهره‌گیری از تکنولوژ‌ی‌ها، می‌توان این زمان را بهینه کرد و از معطل شدن مشتریان هنگام تسویه حساب جلوگیری کرد و همچنین نیاز به تعداد زیادی متصدی را کاهش داد.

منبع:

explorerresearch.com

راه اندازی فروشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *