چیلر چیست | کاربرد چیلر + مزایا

چیلر چیست و چه کاربردی دارد؟

چیلر از جمله دستگاه‌های تهویه مطبوع است که در محیط‌های مختلفی به ویژه در فضاهای وسیعی از آن برای تامین سرما استفاده می‌شود. عملکرد این دستگاه در جهت تامین سرما از طریق جذب گرما و انتقال آن به فضای آزاد صورت می‌پذیرد. چیلر یک دستگاه پرکاربرد سرمایشی است که جهت تامین سرما در انواع ساختمان‌‌های مسکونی، تجاری و صنعتی به کار برده می‌شود. این توضیح اصلی در مورد چیلرها بود، اما بدون شک تنها این توضیح نمی‌تواند برای تعریف چیلر کافی باشد. از این رو ما در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد که چیلر چیست، چه کاربردهای دارد، چگونه کار می‌کند و نحوه عملکرد آن چگونه است. با ما تا انتهای این مقاله از کیمیا تندیس همراه باشید. 

تماس با فروشنده

چیلر چیست و چگونه کار می‌کند؟  

چیلر دستگاهی است که به منظور ایجاد سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نحوه عملکرد این دستگاه چیست و چگونه کار می‌کند؟ در این ارتباط باید بگوییم که سازو کار و اساس عملکردی چیلر بر مبنای تبخیر است. چیلرها دارای قطعه‌ای به نام اواپراتور هستند که فشار مایع مبرد در آن‌ها بسیار پایین می‌باشد، به همین دلیل در این دستگاه‌ها تبخیر در دمای پایین نیز رخ می‌دهد. پس از آن نیز گازی که تولید می‌شود با فشار کم وارد کمپرسور شده و متراکم می‌گردد، پس از آن فشار و دمای گاز مبرد زیاد شده و به سمت کندانسور حرکت می‌کند و بر اثر تماس با آب و یا هوای خنک عمل میعان رخ می‌دهد. در این مرحله مایع حاصل شده از میعان، از کندانسور به سمت شیر انبساط حرکت می‌کند و فشار و دمای آن مجددا کاهش پیدا می‌کند.دوباره این مایع کم فشار به سمت کندانسور رفته و باز این عمل چرخه تکرار می‌شود.  

دستگاه چیلر چه کاربردی دارند؟  

دستگاه‌های چیلر در دو دسته چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی تقسیم‌بندی می‌شوند. چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی کار کرده و سرمای مورد نیاز را تولید می‌کنند و چیلرهای جذبی نیز از انرژی حرارتی برای تولید سرما بهره‌ می‌برند. 

انواع دستگاه‌های چیلر، کاربرد و مزایای زیادی دارند که به موجب همین کاربردها به یکی از تجهیزات سرمایشی پرطرفدار تبدیل شده است. برخی از مزایا و کاربردهای این دستگاه به شرح زیر است:  

  • چیلر در مقایسه با سایر سیستم‌‌های تهویه مطبوع طول عمر بیش‌تری دارد.  
  • در شرایط آب و هوایی متفاوت کارایی و مقاومت خوبی دارند.  
  • از ویژگی فیلتر هوا و امکان تصفیه آلودگی‌ها برخوردارند.  
  • چیلرها در مقایسه با کولرهای گازی برق کمتری مصرف می‌کنند.  
  • چیلر فضای کمی را اشغال می‌کند و امکان نصب آن بر روی پشت بام، تراس و حیاط وجود دارد.  
  • از جمله دستگاه‌های سردکننده است که می‌تواند فضاهای خیلی بزرگ را پوشش دهد.  
  • تنها با نصب یک چیلر، می‌توان هر اتاق را به صورت جداگانه با نصب فن کویل خنک کرد و به شکل مجزا دمای هر اتاق را تنظیم نمود.  

 

سایر تجهیزات فروشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *