اصول چیدمان فروشگاه| ۹ ترفند طلایی در چیدمان که فروش را بالا خواهد برد.

نحوه چیدمان اصولی فروشگاه

از چیدمان اصولی فروشگاه چه می‌دانید؟ آیا از تاثیر آن بر میزان فروش آگاهی دارید؟ این موضوع مهم و مورد بحثی است که لازم دانستیم، یک مقاله از سایت کیمیا تندیس، فروشگاه آنلاین قفسه فروشگاهی را به آن اختصاص دهیم. طراحی و چیدمان فروشگاه، از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا که چینش درست آن می‌تواند مشتری را به سمت خرید محصولات بیش‌تری سوق دهد، چیدمان غیراستاندارد نیز مانند یک عامل بازدارنده عمل کرده و مشتری را از خرید و گشت بیش‌تر در فروشگاه منصرف کند.
اگر شما هم صاحب یک فروشگاه هستید، پیشنهاد می‌کنیم، که با ما در این مقاله همراه باشید، زیرا رعایت تنها چند نکته ساده مربوط به چیدمان اصولی فروشگاه که در اینجا به آن اشاره کردیم، می‌تواند میزان فروشتان را به شکل شگفت‌انگیزی تغییر دهد.

دلایل ضرورت چیدمان اصولی فروشگاه و نکات مهم

چیدمان اصولی فروشگاه، در درجه اول زیبایی و جذابیت را ایجاد می‌کند و از این نظر احساس بهتری را به مشتری انتقال داده و بر روی رفتار خرید او تاثیر می‌گذارد. در کنار ایجاد جذابیت و زیبایی ظاهری برای فروشگاه، امکان خرید راحت‌تر نیز برای مشتری با یک چیدمان اصولی فراهم می‌شود.

تماس با فروشنده

زمانی که چیدمان کالاها در فروشگاه، به صورت اصولی باشد، مشتری می‌تواند به راحتی در تمام قسمت‌های فروشگاه حرکت کرده و کالای مورد نیاز خود را پیدا کند، بدون اینکه وقت زیادی از او را بگیرد. همین راحتی و سرعت در خرید، بر روی رفتار مشتری تاثیر زیادی خواهد گذاشت و به صورت ناخودآگاه او را به سمت خرید بیش‌تر سوق می دهد.

در مقابل اگر مشتری پس از ورود به فروشگاه، سردرگم شود و نتواند در زمان کوتاه و به راحتی کالای مورد نیاز خود را پیدا کند، فروشگاه را ترک کرده و احتمال اینکه دوباره همین فروشگاه را انتخاب کند، خیلی کم است.

نکته مهم دیگر این است که قفسه‌های فروشگاه باید به شکلی چیده شده باشد، که رفت و آمد بین‌ آن‌ سخت نباشد و مشتری بتواند در بین آن‌ها حرکت کند و محصولات را از قفسه‌ها بردارد.

تا اینجا که در مورد اهمیت چیدمان اصولی فروشگاه دانستیم، یک سوال اساسی و مهم مطرح می‌شود‌، آن هم اینکه اصلا چیدمان صحیح فروشگاه چگونه است؟‌ چطور باید تمامی کالاها مرتب و اصولی در فروشگاه چیده شود؟ چینش و قرار گرفتن کالاها در هر فروشگاه بر چه مبنا و پایه‌ای انجام می‌شود‌؟ برای چیدمان درست کالاها در فروشگاه به چه عناصری نیاز داریم؟ در ادامه، به پاسخ این سوالات به صورت کامل همراه با جزئیات، از چیدمان درب ورودی فروشگاه تا چیدمان در بخش صندوق می‌پردازیم و تمام نکات مهم آن را نیز بیان می‌کنیم.

چیدمان درست در فروشگاه چه ضرورتی دارد؟

چیدمان ورودی فروشگاه باید به چه صورت انجام شود؟

به عنوان یک مشتری فرض کنید که وارد یک فروشگاه زنجیره‌‌ای می‌شوید، ورودی فروشگاه‌، اولین چیزی است که می‌بینید. به همین دلیل ورودی هر فروشگاه،‌ باید به شکلی باشد که حس دعوت و خوش‌‌آمدگویی را به مشتری القا کند و به صورت غیر مستقیم او را به خرید تشویق نماید. اگر دقت کرده باشید‌، از درب‌‌های تمام شیشه بزرگ برای ورودی فروشگاه‌‌ها استفاده می‌شود و به صورت جذاب طراحی شده‌اند. درب‌های شیشه‌ای بزرگ‌‌، توجه مشتریان را جلب کرده و به آن‌ها دید بهتری از کالاهای موجود در داخل فروشگاه می‌دهد.

ایجاد امکان حرکت آسان مشتری در داخل فروشگاه

دوباره خود را به عنوان مشتری تصور کنید‌، پس از عبور از درب ورودی فروشگاه‌، شما دوست دارید مستقیما و به سرعت وارد بخش داخلی فروشگاه شوید‌، تا سریعا کالاهای مورد نیازتان را خریداری کنید. بنابراین پس از ورودی فروشگاه‌، باید چیدمان به شکلی انجام شود‌‌‌، که اجازه توقف را به مشتری ندهد و او را به شکل ناخودآگاه به سمت داخل سوق دهد. برای این منظور نباید بعد از ورودی فروشگاه‌‌، فضای زیادی را خالی بگذارید،‌ بلکه باید قفسه‌‌ها با فاصله خیلی کمی از درب ورودی چیده شده باشد. همچنین می‌توانید از المان‌ها و تابو‌های راهنما برای هدایت مشتریان به داخل فروشگاه استفاده کنید.

تعبیه کردن تابلوه‌های تخفیف و قرار دادن آن در دید مشتری به صورت بزرگ و برجسته در این بخش، مشتری را به حرکت به داخل فروشگاه و خرید تشویق می‌کند. حضور کارمندان فروشگاه در این فضا‌‌‌، اقدام موثر دیگری است که می‌توان انجام داد. کارمندان به مشتریان کمک کرده و ‌آن‌ها را راهنمایی می‌کنند‌‌‌،‌ تا خرید راحت‌تری انجام دهند. همچنین به سوالات احتمالی مشتریان نیز پاسخ می‌دهند.

بسیاری از فروشگاه‌ها‌‌‌، محصولات خاص، پرفروش‌‌ و یا کالاهایی که تخفیف زیادی دارد، را در این قسمت قرار می‌دهند‌، تا به خوبی توجه مشتریان را جلب کند. به طور مثال، کتاب‌ فروشی‌ها،‌ این فضا را به نمایش کتاب‌‌های پرفروش اختصاص می‌دهند. مشتری پس از عبور از بخش ورودی فروشگاه و همچنین گذر از این قسمت، وارد فروشگاه شده و به دنبال محصولات مورد نظر خود برای خرید می‌گردد و در فروشگاه حرکت می‌کند. بنابراین بسیار مهم است که قفسه‌ها با فاصله استاندارد از یکدیگر قرار گیرند‌ و جلوی حرکت راحت مشتری نگیرد.

حرکت آسان مشتری در فروشگاه

چیدمان فضای خروجی فروشگاه و صندوق پرداخت

مشتری پس از حرکت در داخل فروشگاه و برداشتن محصولات مورد نظر‌‌‌‌، باید پرداخت را انجام دهد. مشتریان معمولا برای پرداخت،‌ به سمت درب خروجی حرکت می‌کنند و انتظار دارند‌‌ که صندوق پرداخت در آنجا باشد. به همین دلیل در تمامی فروشگاه‌های بزرگ ،‌ صندوق در قسمت خروجی قرار می‌گیرد.

فضایی از فروشگاه را برای استراحت مشتریان اختصاص دهید.

برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای خیلی بزرگ‌، کتاب‌فروشی‌ها‌‌‌‌ و فروشگاه‌های لباس‌، بهتر است که فضاهایی را خالی گذاشته و آن را به استراحت مشتریان اختصاص دهید. برای این منظور می توانید از صندلی و یا مبل‌های کوچک راحتی استفاده کنید. البته این کار بیش‌تر در کتاب فروشی و یا مراکز فروش لباس‌‌، ایده خوبی است. زیرا توجه مشتریان در زمان استراحت‌‌‌‌، به موارد دیگری نیز جلب می‌شود و احتمال خرید آن‌‌ها را افزایش می‌دهد. ضمن اینکه این کار به طور کلی،‌ احساس خوبی را به مشتریان داده و میزان رضایتمندی‌ آن‌ها را افزایش می‌دهد.

۹ نکته مهم در چیدمان اصولی فروشگاه که برای چینش محصولات در قفسه‌ها  باید بدانید.

نحوه چینش دسته‌های مختلف محصولات در قفسه‌ها‌‌‌‌، موضوع مهم دیگری است که در هر فروشگاهی باید مورد توجه قرار گیرد و طبق استاندارد آن صورت پذیرد. چندین نکته در این ارتباط وجود دارد که به شرح زیر است:

۱. در فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای بزرگ‌، بخش ابتدایی به غرفه‌های غذا اختصاص پیدا می‌کند‌‌‌، و احتمال جذب مشتریان را در همان ابتدا که در فروشگاه هستند‌‌، افزایش می‌دهد. در فروشگاه‌‌های خرده‌فروشی‌‌‌‌‌، قفسه‌‌های اول‌ محل قرارگیری تنقلات و خوراکی‌ها است.

۲. موادغذایی فاسدشدنی‌‌‌، مثل لبنیات،‌ گوشت‌، مرغ‌‌‌، فرآورده‌های پروتیینی در بخش انتهایی فروشگاه‌‌‌‌‌‌‌، در یخچال‌‌های مخصوص نگه‌داری می‌شود. از آنجا که لبنیات و مواد پروتیینی از اقلام ضروری در سبد خرید بیش‌تر مشتریان است‌‌‌‌‌، باید در بخش انتهایی فروشگاه قرار گیرد‌‌‌، تا مشتری مجبور شود برای خرید آن،‌ تا انتهای فروشگاه برود‌‌‌‌‌، که بدین شکل احتمالا برای خرید محصولات دیگر که در مسیر حرکت او وجود دارد، وسوسه می‌شود.

۳. قفسه‌ها و راهرو‌های وسط فروشگاه‌‌‌، محل قرارگیری کالاهایی است‌‌‌، که از خریدهای همیشگی و روزانه اکثریت مشتریان است. برای مثال قهوه و چای را می‌توان در این ارتباط بیان کرد. نکته جالب مورد توجه دیگر‌‌‌‌‌، قرارگیری کالاهای گران‌تر در طبقات میانی قفسه‌های فروشگاه دقیقا هم سطح با دید شما است. قرار گرفتن کالاهای گران‌تر از برندهای معروف‌‌، هم سطح دید مشتری‌‌‌‌، او را برای خرید محصول تشویق می‌کند. به همین دلیل معمولا این دسته از کالاها یعنی کالاهای معروف را در قفسه‌های میانی قرار می‌دهند.

قفسه‌های میانی فروشگاه

۴. در چینش محصولات خرده‌فروشی‌ها‌‌، کودکان را فراموش نکنید. این بدین معناست که طبقاتی از قفسه‌ها که هم رده دید و یا چشم کودکان است‌، باید به کالاها و مواد غذایی مخصوص آن‌ها اختصاص پیدا کند. اگر دقت کرده‌ باشید در تمام فروشگاه‌های خرده‌فروشی، خوراکی‌هایی که کودکان را به وجد می‌آورد، در طبقات هم قد کودکان به شکلی جذاب چیده می‌شود‌، تا بیش‌تر مورد توجه قرار گیرد و دسترسی به آن‌ها برای کودکان راحت باشد.

۵. طبقات پایین قفسه‌های فروشگاه‌ به اقلام بزرگ و فله‌ای اختصاص پیدا می‌کند. کالاهایی که با وزن زیاد خود ممکن است که باعث شکستن طبقات قفسه‌ها شوند. قرار دادن این دسته از کالاها در طبقات پایین امکان دسترسی راحت مشتری به آن‌ها را فراهم می‌آورد.

۶. همان طور که اشاره کردیم، صندوق کنار درب خروجی فروشگاه قرار می‌گیرد‌. این کار موجب می‌‌گردد تا مشتریان مسیر فروشگاه را به طور کامل تا درب خروجی طی کنند و در طی مسیر کالاهای دیگر توجه آن‌ها را جلب کند و احتمال خرید را در آن‌ها افزایش دهد.
برای افزایش فروش‌، باید به قفسه‌هایی که در نزدیک و یا پشت صندوق‌ وجود دارد،‌ دقت داشته باشید. این قفسه‌ها‌، برای چیدن محصولات کوچکی مثل آدامس، پاستیل، شکلات‌های کوچک و سایرتنقلات کوچک جذاب گزینه‌ مناسبی است. زیرا این کالاها توجه کودکان و یا حتی افراد بزرگسال که در صف صندوق ایستاده‌اند، را جلب می‌کند وآن‌ها ر به سمت یک خرید آنی سوق می‌دهد.

۷. هرگز، هیچ کدام از قفسه‌های فروشگاه را خالی نگذارید و به موقع آن‌ها را پر کنید. خالی ماندن قفسه‌ها‌، حتی تعداد کمی از آن‌ها‌، دید منفی را در ذهن مشتری ایجاد کرده و اشتیاق او برای خرید را از بین می‌برد. ضمن اینکه از جذابیت جلوه ظاهری فروشگاه، به میزان زیادی می‌کاهد.

۸. طبقات بالایی قفسه‌ها‌، معمولا کم‌تر مورد توجه مشتریان قرار می‌گیرند و فروش کم‌تری را به خود اختصاص می‌دهند. به همین علت توصیه می‌شود که در این بخش، کالاهایی با تخفیف ویژه از برندهای خیلی محبوب و محصولات خاص قرار داده شود.

۹. در انتهای فروشگاه‌ و قفسه‌های پشتی آن، کالاهای ضروری مثل دستمال کاغذی‌، مواد شوینده،‌ پوشک بچه و … می‌شوند. کالاهایی که خرید آن برای بسیاری از مشتریان ضرورت دارد. با قرار دادن در انتهای فروشگاه، مشتری مجبور می‌شود، مسیر فروشگاه را برای خرید آن تا انتها طی کند.

چیدمان اصولی فروشگاه

آشنایی با چیدمان درست در هایپرمارکت

چیدمان درست در هایپرمارکت، موضوعی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت، زیرا تاثیر مستقیمی بر میزان فروش دارد. چیدمان قفسه‌ها، یخچال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، تمام کالاها و مواد غذایی در فروشگاه‌‌های خرده‌فروشی مطابق با اصول و قواعد خاصی صورت گرفته است. این قوانین و قواعد شاید در ظاهر خود را نشان ندهند و افراد را متوجه اهمیت و ضرورتشان نکنند، اما به صورت هوشمندانه و غیر مستقیم بر روی ضمیر ناخودآگاه مشتریان تاثیر می‌گذارد و به عنوان عامل مهمی در تعیین رفتار خرید آن‌ها به شمار می‌رود. به همین دلیل برای چیدمان در هایپرمارکت‌ها،‌ از قوانینی خاص پیروی می‌شود، قواعدی که مشتری را به سمت خرید بیش‌تر سوق می‌دهد.

برای تمام بخش‌ها و اجزای یک هایپرمارکت، قواعدی وجود دارد که باید رعایت شود که از جمله آن‌ می‌توان به درب ورودی فروشگاه، بخش خروجی، رنگ‌بندی دیوار و قفسه‌ها، دکوراسیون، نورپردازی، طراحی و چیدمان قفسه‌ها، سبدهای خرید فروشگاهی، یخچال‌های نوشیدنی و مواد غذایی، چینش کالاها در طبقات قفسه‌ها و … اشاره کرد. هر کدام از این موارد اگر مطابق با قاعده و اصول درست خاص خود چیده شود‌، در نهایت مجموعه‌ای را ایجاد می‌کند، که مشتری با ورود به آن، به خرید بیش‌تر تشویق شده و در نهایت فروش و سود بالاتر را برای فروشگاه به ارمغان می‌آورد. با توجه به وجود بخش‌های مختلف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، ما در ادامه این مقاله، به جزئیات و نکات مهم در ارتباط با چیدمان هایپرمارکت‌ها که می‌تواند میزان فروش آن‌ها را افزایش دهد، اشاره می‌کنیم.

حل قرارگیری سبدهای خرید

اندازه سبدهای خرید فروشگاهی

آیا می‌دانید که اندازه سبدهای خرید یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی رفتار خرید مشتری است؟ طبق آخرین تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، سبدهای خرید بزرگ‌تر، باعث افزایش ۲۰ درصدی خرید مشتریان می‌شود. اکثر مشتریان زمانی که سبد خرید بزرگ‌تری استفاده می‌کنند، به صورت ناخودآگاه و بدون اینکه حتی خودشان متوجه باشند، کالاهای بیش‌تری را در سبد قرار می‌دهند. در مقابل سبدهای خرید کوچک به دلیل محدود بودن فضا، مشتریان را از خرید بیش‌تر و برداشتن کالاهایی که به صورت لحظه‌ای به آن تمایل پیدا کرده‌اند‌، منصرف می‌کند. بدین جهت اگر دقت کرده‌ باشید، در چیدمان فروشگاه زنجیره ای، هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های خرده‌ فروشی‌، معمولا از سبدهای بزرگ استفاده می‌شود و کم‌تر سبدهای خرید کوچک به کار برده می‌شود.

میزان فاصله مناسب میان قفسه‌‌های فروشگاه

تا حالا به این موضوع دقت کردید که قفسه‌ها با فاصله بسیار کمی از هم در فروشگاه‌های خرده فروشی قرار گرفته و بین آن یک راهروی باریکی ایجاد شده است؟ به نظر شما این موضوع اتفافی است یا اینکه سیاست خاصی پشت آن قرار گرفته است؟ ممکن است که فکر کنید استفاده بهینه از فضای فروشگاه‌، علت آن باشد. اما در این ارتباط باید بگوییم استفاده بهینه از فضا، می‌تواند یکی از دلایل باشد، اما دلیل اصلی، چیز دیگری است. فضای باریک بین قفسه‌های فروشگاه، به ویژه راهروهایی که به صندوق پرداخت می‌رسد‌، موجب می‌شود که خریداران اگر از خرید کالایی که در سبد گذاشته‌اند، پشیمان شدند، نتوانند به راحتی برگردند و کالا را در سرجای خود قرار دهند. بدین ترتیب احتمال مرجوع شدن کالا، به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند. این موضوع البته بیش‌تر برای زمانی صدق می‌کند که مشتریان برای تسویه حساب در ردیف‌های باریک منتهی به صندوق خروجی در صف ایستاده‌‌اند.

قرار گرفتن محصولات در طبقات قفسه‌ها

در بحث چیدمان درست در هایپرمارکت، محصولات هم به طور اتفاقی در طبقات قفسه‌ها قرار نمی‌گیرند، بلکه این کار نیز مطابق با قوانین خاصی انجام می‌شود. برای مثال محصولات و مواد غذایی مورد علاقه کودکان در طبقات پایین‌تر که با قد کودکان، هم‌تراز بوده چیده می‌شود تا به راحتی در دیدشان باشد و مورد توجه آن‌ها قرار گیرد. کالاهای معمول و مورد نیاز بزرگسالان نیز در قفسه‌های بالاتر که هم‌راستا با دید آن‌ها است، قرار می‌دهند. علاوه بر این چینش محصولات در طبقات قفسه‌ها‌، بر اساس قیمت نیز انجام می‌گیرد. محصولات گران و برندهای محبوب در قفسات میانی که به خوبی در دید مشتریان قرار دارد، چیده می‌شود و محصولات ارزان‌تر در قفسه‌های بالاتر قرار می‌گیرد.

چیدمان تنقلات و خوراکی در فروشگاه

برای رسیدن به فروش بیش‌تر و سود بالاتر در فروشگاه‌های خرده فروشی،‌ نباید از تنقلات غافل شد. در بحث چیدمان درست در هایپر مارکت، حتی قرار گرفتن و چینش خوراکی‌هایی مثل آدامس، پاستیل و …اهمیت زیادی دارد. طبق تحقیقات و تست‌های انجام شده، قفسه‌های نزدیک صندوق و حتی کنار صندوق، بهترین مکان برای قرار گرفتن آدامس، پاستیل و تنقلاتی از این نوع می‌باشد و بیش‌تر مورد توجه مشتریان قرار می‌گیرد و ‌آن‌ها را به خرید این محصولات سوق می‌دهد.

برای مثال تصور کنید مادری همراه با فرزند خردسال خود به فروشگاه شما مراجعه می‌کند، مادر سبد خرید را ا ز مایحتاج روزانه مورد نیاز خود پر کرده و در نهایت برای تسویه حساب به قسمت صندوق و خروجی فروشگاه می‌رسد و باید مدت زمانی را برای پرداخت پول در کنار صندوق بماند. در این فاصله تنقلات رنگی و وسوسه برانگیزی که در نزدیکی صندوق قرار گرفته، بدون شک توجه کودک را جلب می‌کند. در این شرایط معمولا مادران مقاومت زیادی نشان نداده و این تنقلات برای کودکان خود خریداری می‌کنند. تنقلات قرار گرفته در کنار صندوق، در خیلی موارد علاوه بر کودکان حتی خود بزرگسالان را نیز برای خریدشان وسوسه می‌کند. بنابراین سعی کنید تنقلات رنگی و وسوسه ‌برانگیز، اقلام بهداشتی و آرایشی روزانه مورد نیاز و برخی دیگر از محصولات کوچک و ارزان قیمت را در این بخش فروشگاه قرار دهید.

محل قرارگیری سبدهای خرید نکته مهم برای چیدمان درست در هایپرمارکت

اگر در فروشگاه خرده‌فروشی شما، میوه و سبزیجات نیز عرضه می‌شود، باید فضای ابتدایی هایپر را به آن اختصاص دهید. از نظر روانشناسی، روبرو شدن مشتری با میوه و سبزیجات خوش رنگ و تازه، به محض ورود به فروشگاه، حس شادابی را در آن‌ها ایجاد می‌کنند. این حس شادابی به صورت ناخودآگاه، مشتریان را به سمت خرید بیش‌تر سوق می‌دهد. با توجه به این موضوع انواع سبد خرید دستی فلزی  و پلاستیکی  نیز باید در کنار قفسه‌‌های میوه و سبزیجات قرار گیرد، تا مشتری برای برداشتن یکی از سبدها و حرکت به سمت داخل فروشگاه، تمایل بیش‌تری پیدا کند.

حل قرارگیری سبدهای خرید

محل قرارگیری محصولات ضروری

همان طور که می‌دانید برخی از محصولات موجود در هر هایپرمارکتی از جمله وسایل ضروری به شمار می‌رود که مشتریان مجبور به خرید آن‌ها هستند. محل قرارگیری این دسته از کالاها و همچنین مواد غذایی فاسد شدنی مثل لبینات، انتهای فروشگاه است. دو دلیل برای آن وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

دلیل اول چیدمان درست در هایپرمارکت

در بیش‌تر هایپرمارکت‌ها، بارگیری محصولات به فروشگاه، از درب‌های عقبی که در انتهای سالن وجود دارد، انجام می‌شود. همین امر موجب می‌شود که نقل و انتقالات کالاهای ضروری که زودتر به فروش می‌رسد و نیاز به شارژ کردن مجدد آن در فواصل زمانی کوتاه وجود دارد، راحت‌تر و با سرعت بالاتری انجام گیرد. در مورد مواد غذایی فاسد شدنی که در انتهای فروشگاه قرار می‌گیرد نیز به دلیل نزدیکی به خودروی حمل کالا، احتمال فاسدی و خراب شدن هنگام حمل و نقل آن کاهش پیدا می‌کند.

دلیل دوم

علت دوم، از جنبه روانشناسی و تاثیری است که بر روی ذهن مشتری و رفتار خرید او می‌گذارد. تهیه اقلام ضروری، هدف اصلی هر مشتری برای ورود به فروشگاه است. بنابراین زمانی که این کالاها در بخش انتهایی قرار گرفته باشد، مشتری مجبور است که این مسیر را تا انتهای فروشگاه طی کند و به این کالاهای ضروری برسد. مشتری هنگام طی کردن این مسیر، با کالاهای غیر ضروری دیگر روبرو می‌شود و احتمال وسوسه شدن را برای خرید این کالاها افزایش می‌دهد.

فروش پکی کالاها با تخیف‌ ویژه

اگر به یاد داشته باشید به در ابتدای این مقاله، به استفاده از سبدهای خرید بزرگ اشاره کردیم و گفتیم که به طور مستقیم مشتری را به سمت خرید بیش‌تر سوق می‌دهد. این موضوع برای خود کالاها نیز صدق می‌کند، یعنی مشتریان معمولا وقتی از یک کالایی به میزان بیش‌تری خریداری می‌کنند، به صورت ناخودآگاه نیز آن را بیش‌تر مصرف می‌کنند و زودتر برای خرید مجدد‌ آن به فروشگاه باز می‌گردند. برای مثال نوشابه‌های خانواده و یا آب معدنی را در نظر بگیرید که در بسیاری از فروشگاه‌ها، برای خرید باکسی آن تخفیف‌های فوق‌العاده‌ای در نظر گرفته می‌شود. این تخفیف‌ها مشتریان را به خرید به شدت وسوسه می‌کند و در نهایت با خرید آن، تصور می‌کند که سود زیادی کرده و احساس برد می‌کند. اما در عمل، مشتری با این کار، در یک مقطع زمانی تعداد نوشابه و یا آب معدنی بیش‌تری را خریداری کرده، در نتیجه بیش‌تر از حالت عادی آن‌ها را مصرف می‌کند و زودتر برای خرید به فروشگاه باز می‌گردد.
فروشگاه‌‌ها با این روش، به دو شکل سود می‌کنند، اول اینکه می‌توانند فروش بیشتری را برای این دسته از کالاها تجربه کنند، در کنار آن، خود را به عنوان یک فروشگاهی با تخفیف‌های عالی در ذهن مشتری ثبت کرده و احساس خوبی را در آن‌‌‌ها ایجاد کنند.

جمع‌بندی

از آنجا که چیدمان اصولی فروشگاه‌، می‌تواند به شکل فوق‌العاده‌ای فروش را افزایش دهد، در مقابل عدم چیدمان اصولی فروشگاه، مثل یک عامل بازدارنده عمل می‌کند‌، ما تصمیم گرفتیم در این مقاله به این موضوع بپردازیم و نکات مهم آن را نیز بیان کنیم. ما در این مطلب علاوه بر توضیحات مناسب در مورد چیدمان اصولی فروشگاه،‌ یک چک لیست در در مورد نحوه چینش محصولات در قفسه‌ها را برای شما آورده‌ایم که ۹ نکته مهم و عالی را در بر می‌گرفت.

راه اندازی فروشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *