سیم جوش یا الکترود چیست و چه کاربردی دارد؟

الکترود چیست و چه کاربردی دارد؟

سیم جوش که با نام التکرود نیز شناخته می‌شود، قطعه‌ای است که به عنوان مواد اولیه در بسیاری از مشاغل به کار گرفته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان دقیق‌تر هر کسب و کار و شغلی که در آن باید جوش دادن و اتصال فلزها رخ دهد، سیم جوش به عنوان یک قطعه ضروری در آن به کار گرفته می‌شود. با توجه به کاربرد سیم‌ جوش در بسیاری از تجهیزات برودتی فروشگاهی، ما در این مقاله از کیمیا تندیس، فروشگاه آنلاین قفسه فروشگاهی  به این موضوع می‌پردازیم.

تماس با فروشنده

آشنایی با سیم جوش و عملکرد آن

همان طور که اشاره کردیم سیم جوش در هر صنعتی که اتصال فلزها رخ می‌دهد، به کار گرفته می‌شود.

شاید جالب باشد که بدانید وقتی که دو فلز با حرارت و گرما به یکدیگر متصل می‌شوند و به عبارتی جوش می‌خورند، فرایند ذوب رخ می‌دهد. حالا در چنین مواقعی از قطعه التکرود یا سیم جوش برای ایجاد اتصال بهتر بین دو فلز از این قطع یعنی الکترود یا سیم جوش استفاده می‌شود. الکترود فضای خالی بین دو فلز را پر کرده و اتصال بهتر و مقاوم‌تر بین دو فلز را موجب می‌شود.

انواع الکترود

سیم‌جوش‌ها یا همان الکترود بر اساس فاکتورهای مختلفی مثل نوع فلز، پوشش آن‌ها و کاربردی که دارند دسته‌بندی می‌شوند که این دسته‌ها و انواع الکترود را در ادامه شرح می‌دهیم.

انواع سیم جوش بر اساس نوع ساخت

الکترودها بر اساس نوع ساختی که دارند به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

سیم جوش چسبان

این نوع از الکترودها، بر روی سیم‌ها پوشش سنگینی را ایجاد کرده و به سرعت هم رسوب می‌کنند. مدل‌های E6027 و e6028 از جمله محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین سیم‌ جوش‌های ‌چسبان هستند.

کم هیدروژن

در این مدل مقدار کمی هیدروژن تعبیه شده است، در واقع پوشش آن‌ها حاوی اندک میزانی از هیدروژن هستند.

انجماد پرشده

این مدل الکترود از پوشش سنگینی برخوردار است و با استفاده از آن می‌توان سطح یکنواختی را ایجاد کرد.

سریع انجماد

سیم جوش سریع انجماد قوس قوی و سرباره کمی ایجاد می‌کند و می‌تواند در فرایندهای مختلفف استفاده شود.

انواع الکترود بر مبنای نوع پوشش

سیم جوش ها بر اساس نوع پوششی که دارند نیز تقسیم‌بندی می‌شوند. الکترودها در واقع سیم‌های مفتولی هستند که با ماده‌ای از جنس فلاکس پوشیده شده‌اند. در کنار سیم‌های جوش پوشش دار، برخی مدل‌های آن نیز بدون پوشش است که کاربردهای مخصوص خود دارد.  موضوع بحث ما در اینجا، الکترودهای پوشش‌دار است که بر اساس این پوشش‌ها به ۵ نوع تقسیم‌بندی می‌شود که به شرح زیر است:

پوشش اسیدی

در فرایند ریخته‌گری، الکترود با پوشش اسیدی، عیوب را می‌پوشاند. این نوع سیم جوش سرباره ضخیمی دارد و یک سطح مناسبی را فراهم می‌کند.

پوشش سلولوزی

الکترودهای با پوشش سلولوزی در جعبه‌هایی نگه‌‌داری می‌شوند که نفوذ ناپذیر هستند. این جعبه‌ها از واکنش نشان دادن و خراب شدن پوشش سلولوزی در برابر رطوبت جلوگیری می‌کند.

سیم‌های جوش با پوشش سلولوزی در جوشکاری‌های سرازیر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پوشش قلیایی

این نوع پوشش در مقایسه با سایر پوشش‌های سیم جوش، سرباره کم‌تری تولید می‌کند و در موارد متعددی به کار گرفته می‌شود.

رتیلی

الکترودهایی با پوشش رتیلی، امکان دستیابی به قوس بالا را فراهم می‌کند و ترک‌های گرم بالا را پوشش می‌دهد. این نوع الکترود در جوشکاری‌های مستقیم و مایل به کار گرفته شده و به خوبی عمل می‌کند.

انواع الکترود بر اساس فلز به کار رفته در آن

سیم جوش‌ها از فلز ساخته شده‌اند که بر اساس فلز ساخته شده به ۵ دسته کلی زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • آهنی
  • چدنی
  • آلیاژهای فولاد
  • فولادهای پرکربن
  • غیر آهنی

بر اساس کاربرد سیم جوش و محل استفاده آن، هر کدام از سیم‌جوش‌‌های ذکر شده در بالا می‌تواند مناسب باشد. برای مثال نمی‌توان از التکرود آهنی برای اتصال و جوش دادن دو فلز با آلیاژ مس استفاده کرد.

سایر تجهیزات فروشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *