سایت گلاس چیست و در چه مواردی استفاده می‌شود؟


سایت گلاس از جمله تجهیزاتی است که در سیستم‌های برودتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  به بیان دیگر می‌توان یکی از کاربردهای آن را در این سیستم‌ها بیان کرد. در سیستم‌های برودتی برای بررسی گرفتگی موجود در فیلترها، حرکت سیال، میزان شفافیت و رنگ سیال‌ها، همچنین کنترل رطوبت موجود؛ از تجهیزاتی به نام سایت گلاس استفاده می‌گردد. ما در این مقاله  از کیمیا تندیس، مرکز خرید سبد فروشگاهی قصد داریم به کاربردهای این قطعه بپردازیم و نکات مهم پیرامون آن را بیان کنیم. سایت گلاس با استفاده از تغییر رنگ ماده‌ای که در داخل خود دارد رطوبت موجود را کنترل کرده و نشان می‌دهد. برای مثال رنگ زرد، این را بیان می‌کند که در داخل سیستم برودتی، رطوبت وجود دارد. رنگ سبز نیز نشان دهنده‌ عدم وجود رطوبت در داخل سیستم‌های برودتی می‌باشد. سایت گلاس همچنین امکان مقایسه رنگ سیال‌ها را در قسمت‌های مختلف فراهم می‌کند. در سیستم‌های برودتی سالم، مایع مبرد به صورت کاملا صاف، شفاف و بدون کف و حباب دیده می‌شود. ولی اگر سیستم دچار مشکل باشد این مایع به صورت کف‌آلود و حباب‌دار دیده می‌شود که دلایل آن را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد از جمله آن می‌توان به نشتی در سیستم‌های برودتی اشاره کرد. همچنین مواردی مثل گرفتگی در فیلتر و یا گرفتگی در مسیر مایع نیز دلیل قابل ذکر دیگری است. وجود مشکل در کندانسور علت دیگری نیز برای این امر است، که این خود ناشی از مشکل در فن، خرابی پمپ، ایراد در فن برج، کمبود آب در کندانسور آبی و موارد اینچنینی می‌باشد. افت فشار مایع و پایین بودن سابکولد دلیل دیگری است که باعث ایجاد مشکل در سیستم‌های برودتی و کف‌آلود و حباب دار شدن مایع مبرد می‌گردد. این مشکل خود نیز به دلیل ایراداتی مثل طولانی بودن بیش از حد خط مایع، کوچک بودن خط لوله مایع، گرفتگی فیلتر درایر، خرابی شیر برقی و غیره می‌باشد. گرم شدن اطراف خط مایع را نیز می‌توان به عنوان آخرین دلیل که موجب کف‌دار و یا حباب‌دار و کف آلود شدن مایع می‌شود، ذکر کرد.

سایت گلاس چگونه کار می‌کند و عملکرد آن به چه شکلی است؟

قبل از اینکه به عملکرد سایت گلاس برسیم، لازم به ذکر است که در مورد محل قرارگیری آن بگوییم که این قطعه باید در مسیر مایع قرار گیرد. به بیان دقیق‌تر، محل نصب آن بعد از هر قطعه جانبی در خط مایع و قبل از شیر انبساط در مسیر خط مایع باشد. حالا نوبت به صحبت در مورد عملکرد سایت گلاس می‌رسد. همان گونه که گفتیم این قطعه با تغییر رنگ، رطوبت موجود در سیستم‌های برودتی را نشان داده و کنترل می‌کند.این تغییر رنگ از سبز به زرد اتفاق می‌افتد. یعنی اگر رنگ از سبز به زرد برسد، نشان دهنده وجود رطوبت در سیستم‌ است. مبرد سایت گلاس همچنین وجود مشکل در سیستم‌های برودتی را نشان می‌دهد، بدین صورت که اگر مبرد کف‌دار و حبا‌ب‌آلود شود، یعنی در سیستم مشکل وجود دارد. در مدل‌هایی از سایت گلاس، قطعه‌ای به نام پروانه به کار برده شده است که از آن برای تشخیص جهت جریان سیال و شدت آن استفاده می‌شود. سایت‌های گلاسی که این قطعه را دارند، از این قابلیت برخوردارند که در خطوط عمودی و همچنین خطوط افقی نصب شوند.

تماس با فروشنده

سایت‌های گلاس چه مزیت‌هایی دارد؟

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، سایت گلاس یک قطعه است. این قطعه بدون شک مزیت و کاربردهایی دارد که این مزایا به شرح زیر است:

  • تشخیص دادن وجود رطوبت در سیستم‌های برودتی
  • تشخیص دادن مشکل در خط مایع مبرد، که از جمله این مشکلات گرفتگی در فیلترها و صافی‌ها قابل ذکر است.
  • در قسمت‌های مختلف خط مایع، رنگ و وضعیت مایع را بررسی می‌کند.
  • سایت گلاس، سیال مایع شده را در خطوط بخار می‌تواند تشخیص دهد و سپس آن را برطرف کند.
  • در حرکت جریان سیال و برخی خطوط، این قطعه امکان بررسی و مشاهده میزان مخلوط شدن مواد جامد را میسر می‌کند. مواد جامد منظور موادی مانند رزین و مواد غذایی است.
  • در خطوطی که به روغن‌کاری نیاز دارد، با استفاده از این قطعه تمام شدن روغن قابل تشخیص خواهد بود.

مدل‌های مختلف سایت گلاس

سایت گلاس این قطعه در سیستم‌های برودتی، در مدل‌های مختلفی طراحی و ساخته شده است. ما در اینجا به معرفی دو مدل پرکاربرد و اصلی آن می‌پردازیم. سایت گلاس شیشه‌ای (sight glass window) این نوع سایت روی مخازن و تانک‌ها نصب می‌شود. مدل دوم سایت گلاس، با نام نمایشگر رویت جریان (sight flow indicator) شناخته می‌شود که این برای تعبیه و قرار گرفتن درون خط به کار گرفته می‌شود. این خود به دو دسته تمام دید و دید از درون تقسیم‌بندی می‌شود. برخی از مدل‎‌های سایت گلاس نیز دارای یک نمایشگر مکانیکی در درون خود هستند. این نمایشگرها حرکت سیال‌های خیلی بی رنگ و شفاف را تشخیص می‌دهند و همچنین برای تشخیص جهت جریان و شدت حرکت سیال به کار گرفته می‌شوند.

سایر تجهیزات فروشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *