همه چیز درباره کانترهای گرم در فروشگاه‌ها

همه چیز درباره کانترهای گرم در فروشگاه‌ها

برای هر رستوران و فست فودی، گرم نگه داشتن غذا اهمیت زیادی دارد و یکی از دغدغه‌های اصلی صاحبان آن‌ها است. دستگاهی به نام کانتر گرم که یکی از تجهیزات و محصولات فروشگاهی پرکاربرد است، این دغدغه را رفع کرده و امکان گرم نگه داشتن غذا را در رستوران‌ها به راحتی فراهم می‌کند. ما در این مقاله از کیمیا تندیس، فروشگاه آ‌نلاین سبد فروشگاهی و سایر تجهیزات همراه باشید، تا هر آنچه که باید در مورد کانتر گرم بدانید به شما بگوییم.

کانتر گرم چیست؟

همان طور که اشاره کردیم، گرم و تازه نگه داشتن غذا، برای رستوران داران و صاحبان فست فود اهمیت زیادی دارد. ممکن است که برخی از رستوران‌ها از کابینت و یا قفسه‌ها برای این منظور استفاده کنند و یا با حرارت مستقیم فر و شعله گازُ آن را گرم کنند. ولی آن‌ها گزینه مناسب و بهداشتی نیست و احتمال فاسد شدن غذا را بالا می‌برد. بهترین گزینه برای این منظور، دستگاهی به نام کانتر گرم است. با آن، می‌توان غذاهای آماده را می‌توان گرم نگه داشت تا در زمان سرو آن نیاز گرم کردن مجدد وجود نداشته باشد و بتوان به سرعت آن را به مشتری ارائه کرد. نکته مهم در مورد این دستگاه این است که گرما را به صورت غیر مستقیم به غذاهای پخته شده می‌دهد و آن را گرم نگه می‌دارد.

تماس با فروشنده

یک سوال مهم که مطرح می‌شود، این است که اصلا چرا باید غذا را گرم نگه داریم، ضرورت گرم نگه داشتن غذا چیست که وجود یک دستگاه کانتر گرم را ضروری می‌کند. در پاسخ این سوال بایدگفت که طبخ و پختن برخی از غذاها در رستوران، زمان‌بر بوده و نمی‌توان پس از سفارش مشتری آن را آماده کرد و مشتری را زمان زیادی منتظر گذاشت. بنابراین لازم می‌شود که برخی غذاها از قبل آماده شده، تا در صورت سفارش مشتری در سریع‌ترین زمان ممکن به او تحویل داده شود. برای این مواقع باید بتوان غذاهای آماده رو گرم و تازه نگه داشت و به همان کیفیت موقع طبخ به مشتری تحویل داد، که کانتر گرم این امکان را فراهم می‌کند. با داشتن یک این دستگاه دیگر غذاهای آماده سرد نخواهد شد و نیازی نیست که آن را مجددا با حرارت مستقیم فر و یا شعله گاز گرم کرد.

تاپینگ گرم که نام دیگر همان کانتر گرم است، برای رستوران‌‌‌های بزرگ که با تعداد زیادی از مشتری روبرو هستند، کاربرد بیش‌تری دارد و یکی از ضروریات است. البته که در هر نوع رستورانی با هر تعداد مشتری، این دستگاه می‌تواند در ارائه خدمات بهتر آن‌ها به مشتری تاثیر زیادی داشته باشد و موجب صرفه‌‌جویی در زمان شود.

کانتر گرم چیست؟

دستگاه کانتر گرم از چه اجزایی تشکیل شده است؟

احتمالا باید برایتان جالب باشد بدانید که کانتر گرم از چه اجزایی تشکیل شده است و نحوه عملکرد آن به چه شکل است. در این بخش ما به این موضوع می‌پردازیم.

در این ارتباط باید بدانید که کانتر نیز مانند هر نوع از دستگاه‌ دیگری در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه شده است. ولی برای تمامی مدل‌های کانتر گرم، نحوه گرم کردن غذا به یک شکل صورت می‌گیرد که آن هم از طریق آب گرم شده می‌باشد. در بخش داخلی هر تاپینگ گرم، لوله مارپیچ قرار گرفته است که در آن آب گرم جریان دارد و این آب گرم در داخل لوله‌‌ها حرکت کرده و به صورت غیر مستقیم، به مواد غذایی گرما را انتقال می‌دهد.

آب گرم پس از حرکت در داخل لوله‌ها، در نهایت به بخش پایینی کانتر می‌رسد، تا در آنجا مجددا گرم شود. در این بخش، شعله حرارت و المنت برقی وجود دارد که آب را گرم می‌کند، آب گرم شده دوباره به لوله‌ها بازگشته و گرمای خود را به غذا انتقال می‌دهد. این لوپ به صورت دائم تکرار می‌شود. این عملکرد کلی کانتر گرم بود که  شرح دقیق‌تر آن توسط معرفی اجزای آن صورت می‌گیرد:

سینی‌ها و ظرف کانتر گرم
هر دستگاه کانتر گرم، تعداد سینی و ظرف برای نگهداری غذا دارد که غذاها در داخل و روی آن قرار می‌گیرد.

مخزن آب
همان طور که اشاره کردیم، کانتر با آب گرم در جریان داخل لوله‌ها غذا را گرم می‌کند که این آب مورد نیاز در داخل مخزن کانتر نگه‌‌داری می‌شود و این مخزن به آب لوله‌کشی متصل است.

لوله‌های آب
هر کانتر گرم در داخل خود چندین متر لوله به صورت مارپیچ برای جریان آب گرم داردُ جنس این لوله‌ها مسی بوده و از قابلیت انتقال گرمای خوبی برخوردار است. ضمن اینکه مقاومت خوبی در برابر فشار و ضربه دارد.

شعله‌های حرارتی
شعله‌های حرارتی یا گاز، از جمله اجزای کانتر گرم است که به منظور گرم کردن آب در جریان داخل لوله‌ها، تعبیه شده است و قابل اتصال به گاز شهری است.

المنت برقی
المنت برقی نیز، جز دیگری در ساختار این دستگاه است که مانند شعله‌های گاز برای گرم کردن آب لوله‌ها تعبیه شده است. ظرفیت‌های حرارتی المنت‌‌‌های برقی در انواع کانترها متفاوت است، که این بر روی قیمت دستگاه تاثیرگذار است.

فلوتر
فلوتر یک قطعه دیگر در ساختمان کانتر گرم است و آب داخل مخزن را کنترل می‌‌کند، تا به اندازه کافی در مخزن وجود داشته باشد. بدین شکل اگر آب موجود داخل مخزن، بیش‌تر از حد مجاز باشد، جریان آب وارد شده به آن را قطع می‌کند و از ورودش به داخل مخزن جلوگیری می‌کند و اگر هم کم‌تر باشد، ورود و جریان آب به داخل مخزن را باز می‌گذارد.

قطع کننده هوشمند
در کانترهای گرم برقی، یک قطع‌کننده هوشمند برای جریان برق وجود دارد که به منظور قطع و برق جریان برق جهت افزایش ایمنی در دستگاه تعبیه شده است. این قطعه در صورتی جریان برق را قطع می‌کند که حرارت تولید شده توسط المنت‌ها بیش‌ از اندازه باشد، در صورتی هم که نیاز به گرمای بیش‌تری باشد، جریان برق را مجددا وصل می‌کند.

اجزای تشکیل دهنده تاپینگ گرم

معرفی مدل‌های مختلف کانتر گرم

کانترهای گرم در دو دسته کلی کانتر گرم برقی و کانتر گرم گازی، تولید و به بازار عرضه شده‌اند. کانترهای گرم گازی از جریان گاز شهری برای تامین گرما مورد نیاز استفاده می‌کنند و کانترهای برقی نیز به جریان برق متصل هستند. این کانترهای برقی و گازی خود نیز طرح‌‌ها و مدل‌‌‌های مختلفی دارند که به شرح زیر است:

کانتر گرم برقی رومیزی

کانترهای رومیزی برای رستوران‌ و غذاپزی‌‌‌های کوچک گزینه مناسبی است. این کانتر‌‌ها فضای زیرین ندارد و بر روی میز قرار می‌گیرد. در رستوران‌هایی که سرور غذا به صورت سلف سرویس انجام می‌شود، این نوع از کانترها کاربرد دارد.

کانتر کابین‌دار برقی

در این مدل کانتر، به جای یک محفظه گرم‌کن، کابین وجود دارد که برای نگه‌داری مواد غذایی به صورت گرم و تازه مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. کانترهای کابین دار، قیمت کم‌تری دارد و خود نیز در طرح‌ها و اندازه‌‌‌های مختلفی تولید شده و کاربردهای خاصی را دارد.

کانتر برقی مجهز به گرم‌کن

کانتر برقی مجهز به گرم‌کن، بیش‌تر در رستوران‌‌های بزرگ کاربرد دارند و از فضای پایینی آن برای نگهداری و گرم نگه داشتن غذا استفاده می‌شود که به آن محفظه گرم‌کن گفته می‌شود. درب‌های محفظه گرم‌کن، از محفظه با پشم شیشه عایق‌بندی شده تا مانع خروج گرما از داخل محفظه گرم‌کن شود. این عایق‌بندی همچنین مانع ورود هوای سرد به داخل گرم‌کن می‌شود. بدین شکل امکان گرم‌ ماندن غذا تا مدت طولانی فراهم می‌شود.

کانتر گاز کابین دار

نحوه عملکرد کانتر گاز با برقی متفاوت است و در آن از شعله گاز برای گرم کردن مخزن آب استفاده می‌شود و باید به گاز شهری متصل باشد. بنابراین در مکان‌هایی که استفاده از برق سخت بوده از کانترهای گازی استفاده می‌شود. کانترهای گازی نیز در مدل‌‌‌های مختلفی طراحی شده است و برای ساخت آن نیز، متریال‌‌‌های مختلفی مثل استیل، ام دی اف و ورقه‌های هایگلاس به کار برده می‌شود.

انواع کانترهای رستوران

جمع‌بندی

کانتر گرم از جمله تجهیزات مورد نیاز برای رستوران‌ها و غذاپزی‌هایی است که نیاز دارند غذا را گرم نگه دارند. استفاده از کانتر این امکان را فراهم می‌‌کند که غذا را گرم و تازه نگه‌ دارید و بدون منتظر گذاشتن مشتری، سرور غذا را به سرعت انجام دهید. ما در این مقاله، اطلاعات لازم در مورد  تاپینگ گرم را ارائه دادیم و در مورد کاربردهای آن  صحبت کرده و شما را با انواع آن نیز آشنا کردیم.

سایر تجهیزات فروشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *