اصول و نحوه چیدمان قفسه های فروشگاهی+ ۹ نکته مهم

اصول و نحوه چیدمان قفسه های فروشگاهی

نحوه چیدمان فروشگاه برای یک سوپرمارکت و یا یک فروشگاه بزرگ حائز اهمیت است. چرا که دید بصری برروی مشتریان بسیار تاثیرگذار است و همچنین همه محصولات موادغذایی در یک فروشگاه یا سوپرمارکت دارای ماندگاری (تاریخ انقضا) یکسانی نیستند. طراحی فروشگاه به ویژه طراحی درست و دقیق چیدمان قفسه‌ها در فروشگاه تاثیر زیادی بر رفتار و خرید مشتری دارد. منظور از نحوه چیدمان قفسه‌ها در یک سوپرمارکت یا فروشگاه، فرآیند طراحی قفسه‌‎ها است که به آن اصطلاحاً  مرچندایزینگ  گفته می‌شود. اما سوالی که احتمالاً در اینجا در ذهن‌تان نقش می‌بندد این است که مرچندایزینگ چه تاثیری برروی رفتار مشتری و خرید او می‌گذارد؟ چگونه باید فرآیند چیدمان قفسه‌های فروشگاهی را انجام دهیم که بیشترین تاثیرگذاری را برروی مشتری داشته باشد و همه محصولات ما در دید او قرار بگیرد؟ برای پاسخ این سوالات با این مقاله از کیمیا تندیس همراه ما باشید.

مرچندایزینگ چیست؟

یکی از روش‌هایی که باعث مرتب نشان دادن فروشگاه یا سوپرمارکت می‌شود قفسه‌بندی است. برای طراحی این قفسه‌ها باید ایده‌های خلاقانه داشته باشید تا بتوانید برروی مشتری خود تاثیر بگذارید و محصولات خود را به او ارائه دهید. مرچندایزینگ به معنای تحلیل رفتار مشتری در هنگام خرید جهت فرآهم کردن شرایط مطلوب و جذب طولانی مدت مشتریان از طریق مدیریت ارتباط با مشتری است. یکی از مزیت‌های این روش دسته‌بندی درست اجناس فروشگاه و سوپرمارکت است که باعث می‌شود مشتری دسترسی بهتر و سریع‌تری به محصولات داشته باشد. اما نحوه چیدمان فروشگاه  بهتر است چگونه باشد؟ جهت پاسخ این سوال در ادامه همراه ما باشید.

مرچندایزینگ چیست؟

نحوه چیدمان قفسه در سوپرمارکت

تصور کنید فروشگاه یا سوپرمارکت شما دارای چیدمان درستی نیست و فضای آن بسیار شلوغ است اما در مقابل فروشگاه کناری شما مرتب و دارای فضایی بسیار مناسب است. به نظر شما مشتری از کدام یک از این فروشگاه‌ها خرید خواهد کرد؟ مسلماً برای راحتی کار خودش به سوپرمارکت دوم مراجعه خواهد کرد تا فرآیند خرید راحت‌تری داشته باشد. نحوه چیدمان قفسه در سوپرمارکت از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید قفسه‌ها را به گونه بچینید که محصولات مشابه در کنار هم قرار بگیرند. به کارگیری خلاقیت در چیدمان قفسه‌های سوپرمارکت این فرصت را به مشتری می‌دهد تا بتواند به راحتی در کل فضای سوپرمارکت بگردد و تمامی محصولات را بررسی و مشاهده کند. از این رو هم رضایت او جذب خواهد شد و هم خرید بیشتری انجام خواهد داد.

تماس با فروشنده

«برای خرید یک قفسه مناسب و متناسب با محیط فروشگاه و سوپرمارکت مقاله انواع قفسه‌ مناسب مغازه را مطالعه کنید. سپس برای مشاهده انواع قفسه‌های فروشگاهی و  مطلع شدن از قیمت‌ها و  دریافت راهنمایی‌‌های لازم  به بخش فروشگاه  ما در سایت  کیمیا تندیس مراجعه  نمایید. 

در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با یک سری نکات درباره نحوه چیدمان قفسه در سوپرمارکت و فروشگاه آشنا کنیم. خلاقیت و چیدمان درست اقلام در طبقه‌بندی مناسب باعث می‌شود تا علاوه بر جلب رضایت مشتری، فروش آن نیز بالا رود. برای اینکه در سوپرمارکت نمایی زیبا و مرتب داشته باشید باید ابتدا از قفسه‌هایی مناسب با رنگ‌بندی و طرح‌بندی زیبا استفاده کنید. در هنگام چیدمان محصولات خود در این قفسه‌ها باید به این نکته توجه کنید که اقلام مرتبط به هم را با فاصله کمی از هم قرار دهید.

نحوه چیدن قفسه سوپرمارکت

۹ نکته مهم در طراحی و چیدمان قفسه‌های فروشگاهی

سطح چشم را در نظر بگیرید.

در طراحی و چیدمان قفسه‌های فروشگاه باید سطح چشم افراد را در نظر بگیرید. طبق تحقیقات انجام شده، قفسه‌هایی که در دید بیشتر مشتری قرار گرفته‌اند، توجه آن‌ها را بیشتر به خود جلب کرده‌اند.

با توجه به اینکه قد یک مرد معمولی حدوداً 1.75 متر و یک زن متوسط حدوداً 1.63 متر است، باید توجه کنید که محصولات خود را بیشتر در طبقه دوم تا چهارم قفسه‌ها بچینید. در حقیقت، قفسه‎های دو، سه و چهار 44 درصد از کل بازدیدها را به خود اختصاص داده‌اند. قفسه‌های پایینی معمولاً دارای نور کمی هستند و کالا به خوبی در آن‌ها دیده نخواهند شد. همچنین افراد مسن با توجه به درد زانو و کمر، برایشان سخت است که خم شوند و از این طبقات کالای مناسب خود را بردارند. پس بهتر است در چیدمان قفسه‌ها و کالاها توجه کنید که طبقات پایین‌تر را به کالاهایی اختصاص دهید که شاید اهمیت کمتری دارند.

محصولات شاخص و مهم

محصولات شاخص و مشهور شما باید در سراسر فضای فروشگاه پخش شوند. خریداران شما در اکثر مواقع تمایل دارند در فروشگاه به صورت حرف Z (زِدوار) حرکت کنند. در حقیقت آن‌های دوست دارند با پیروی از الگوی Z شروع به دیدن محصولات کنند. از این رو بهتر است شما محصولات شاخص خود را در سراسر فضای فروشگاه پخش کنید تا در هر صورت در دید مشتری قرار بگیرد. در این استراتژی، خریدارتان مجبور است محصولات مهم شما را بیشتر مشاهده کند.

استفاده از گرایش راست و چپ انسان‌ها

چنانچه یک محصول مهم برای فروش دارید و دوست دارید از آن حجم بالایی بفروشید بهتر است از گرایش ناخودآگاه انسان کمک بگیرید. انسان‌ها معمولاً به صورت ذاتی بیشتر به راست نگاه می‌کنند و سعی می‌کنند به سمت راست در حرکت باشند از این رو بهتر است شما محصولات مهم و کلیدی خود را در قفسه‌های سمت راستی فروشگاه خود بچینید تا بیشتر مورد بازدید قرار بگیرند.

چیدمان قفسه‌های فروشگاه را به یاد ماندنی کنید.

محققان دانشگاه MIT پس از تحقیقات مستمر به یک فرمولی دست پیدا کردند که پیش‌بینی می‌کند، احتمال یادآوری تصاویر در افراد چقدر است. براساس این مطالعات و این فرمول به این نتیجه رسیدند که مردم تصویرهایی را که انتظار دیدنشان را نداشتند بیشتر به خاطر می‌آورند. برندهایی که قصد دارند بیشتر در ذهن مخاطب خود ماندگار شوند باید از این استراتژی استفاده کنند. برای مثال از تصاویر و رنگ‌هایی استفاده کنند که مشتری توقع دیدن آن را ندارد.

خوب حال باید چگونه از این استراتژی و نحوه چیدمان فروشگاه استفاده کنید؟ چگونه باید آن را شروع کنید؟ برای شروع، فروشگاه‌ رقبای خود را مورد بررسی قرار دهید. به تکنیک‌هایی که همه آن‌ها در چیدمان قفسه‌های فروشگاه استفاده کردند نگاه کنید. از جمله رنگ، مواد، جایگذاری محصول، مضامین و سایر عوامل.

پس از بررسی، این تکنیک‌های رایج را بشکنید. برای مثال یک فروشگاهی را در نظر بگیرید که قصد دارد بازی‌ کامپیوتری بفروشد. بازی‌ها معمولاً روشن و اشباع از رنگ هستند. اگر یک فروشگاه قصد تمایز داشته باشد می‌تواند یک طرح تجاری سیاه و سفید را با رنگ‌آمیزی استراتژیک در قفسه‌ها انتخاب کند. همچنین برای فروش کتاب در فروشگاه می‌توانید لابه‌لای کتاب‌ها در قفسه‌های فروشگاهی از کتاب‌های قدیمی به صورت تزئینی استفاده کنید.

به یاد ماندنی کردن قفسه فروشگاه

تصاویر هنری و خلاقانه را در تنظیمات نمایش قرار دهید.

با توجه به اینکه بازاریابی تجربی به جدیدترین روند محبوب مصرف‌کننده تبدیل شده است، بسیاری از برندها تجارت بصری خود را با هنر و تصاویر خلاقانه تلفیق کرده‌اند. شما می‌توانید در طرح‌بندی و چیدمان قفسه‌ها از تصاویر منحصر به فرد هنری و خلاقانه مانند تصاویر کارتونی و… استفاده کنید.

نحوه چیدمان قفسه های فروشگاه با فناوری

برای اینکه بتوانید بهترین نحوه چیدمان فروشگاه  برای قفسه‌های خود داشته باشید، می‌توانید طراحی قفسه‌ها را با فناوری‌های روز ادغام کنید. برای مثال می‌توانید در فروشگاه خود از برنامه‌های خرده‌فروشی، آینه‌های هوشمند، دموهای مجازی و… استفاده کنید. برای مثال یک شرکت به نام America Apparel با یک برنامه AR به مشتریان خود این امکان را می‌دهد تا بتوانند به راحتی محصولات داخل قفسه را اسکن کنند و همچنین گزینه‌های بیشتری را نیز مشاهده کنند. مخاطب می‌تواند نتیجه را با دوستان خود به اشتراک بگذارد. همچنین در یک تجارت دیگر مانند Sephora از آینه‌های هوشمند در چیدمان قفسه‌های فروشگاه استفاده شده است تا خریدار بتواند محصولات را به صورت واقعی نمونه‌برداری کند. استفاده از این روش‌های در طراحی و چیدمان قفسه‌های فروشگاهی هیجان مخاطب را بالا می‌برد و به او انگیزه خرید بیشتر می‌دهد. همچنین این تکنیک‌ها باعث وفادار‌سازی مشتری نیز می‌شود.

چیدمان قفسه همراه با فناوری

بررسی محصولات کناری

شما نمی‌توانید هر محصولی که دست‌تان آمد برروی هر قفسه دلخواه بچینید. شما باید به محصولاتی که همجوار هم قرار می‌گیرند نیز دقت کنید. چرا که برخی محصولات می‌توانند تاثیر مثبت یا منفی مشخصی بر عملکرد خاص و حتی کل قفسه داشته باشد.

قرار دادن مواد و اقلام فصلی در دید مشتریان

همیشه یادتان باشد که قفسه ابتدای فروشگاه متعلق به اقلام فصلی هستند. هنگامی که شما محصولات فصلی خود را متناسب با فصل در معرض دید مخاطب قرار می‌دهید، این کار به فروش به موقع این محصولات کمک خواهد کرد.

قرار گرفتن اقلام کم مصرف را در ورودی و کنار صندوق

احتمالاً بارها در فروشگاه‌ها مشاهده کرده‌اید که برخی از اجناس کوچک در کنار صندوق یا همان میز چک اوت قرار گرفته‌اند. همیشه جایی مختصر در کنار صندوق برای اقلام کم فروش خود باز کنید. چرا که در هنگام تسویه حساب فرد فرصت بازدید از این محصولات را نیز خواهد داشت. برای  مشاهده انواع میز چک اوت و مشخصات آن کلیک کنید.

نحوه چیدمان فروشگاهجمع‌بندی

شاید مواردی  که در مورد نحوه چیدمان فروشگاه در این مقاله بیان کردیم، بخشی از اصول مهم در چیدمان قفسه‌ها باشد و یا حتی ممکن است به مرور زمان این اصول نیز تغییر پیدا کند. اما برای اینکه به فروش بهتر و مشتری مداری خوبی دست پیدا کنید باید هر روز را به مطالعه‌ی علم درک رفتار مشتری اختصاص دهید. فضای فروشگاه و چیدمان قفسه‌های فروشگاهی مواردی هستند که برروی رفتار مشتری تاثیر زیادی می‌گذارند. پس جهت دریافت نتیجه بهتر از کسب و کار خود بهتر است، فضا و نوع چیدمان قفسه‌ها را در فروشگاه و سوپرمارکت خود بهینه کنید. در این صورت هم رضایت مشتری جلب خواهد شد و هم فروش بالاتری را تجربه خواهید کرد. فضای مناسب و مرتب برروی وفادارسازی مشتری نیز تاثیرگذار است.

منابع:

www.shelvingshopgroup.co

explorerresearch.com

قفسه فروشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *