چگونه نور طبیعی می‌تواند فروش فروشگاه‌‌های خرده فروشی را افزایش دهد؟

نور طبیعی در فروشگاه‌های خرده‌فروشی

نور طبیعی در فروشگاه کمک می‌کند که فروشگاه‌های خرده فروشی بتوانند مشتریان بیش‌تری را جذب کنند و میزان فروش خود را افزایش دهند. همچنین کاهش هزینه‌های برق و بهبود وضعیت محیط را به دنبال دارد. از این رو با توجه به اهمیت این موضوع، ما در این مقاله از مجله سایت کیمیا تندیس، فروشگاه آنلاین قفسه فروشگاهی تصمیم گرفتیم با شما در مورد نور طبیعی در فروشگاه صحبت کرده، نکات مهم پیرامون و نحوه پیاده‌سازی آن در فروشگاه را نیز بیان کنیم. به گفته کارشناسان بازاریابی، استفاده از نور طبیعی درفروشگاه فواید زیادی برای خرده‌فروشان به همراه دارد و پتانسیل فروش را به شدت افزایش می‌دهد. گنجاندن نور طبیعی در فروشگاه، روحیه خریداران را تقویت می‌کند، به آن‌ها ویتامین D می‌رساند. به گفته این کارشناسان، نورطبیعی در فروشگاه، در نهایت باعث خوشحالی مصرف کنندگان می‌شود، به طوری که در فروشگاه‌های دارای نور طبیعی، مشتریان برای خرید محصولات، مشتاق‌تر می‌شوند.

علم نور و تاثیر آن بر روی میزان فروش

بین نور طبیعی و قصد خرید مصرف کننده، رابطه قوی و مستقیمی وجود دارد. یک مطالعه در ایالت متحده آمریکا نشان می‌دهد که این پیوند و ارتباط به قدری قوی است که وجود نور طبیعی می‌تواند میزان فروش را تا دو برابر افزایش دهد. بکارگیری عناصری مثل طراحی سبز و استفاده از گل و گیاه طبیعی در کنار نور طبیعی، همچنین می‌تواند بر افزایش فروش، تاثیر دوچندانی داشته باشد. طبق گفته کارشناسان و مطالعات انجام شده، ارتباط بین این دو کاملا شناخته شده و اثبات شده است وبرندها و فروشگاه‌های بیش‌تری باید به آن روی آورند.

زمانی که وال مارت، معروف‌ترین فروشگاه خرده‌فروشی در آمریکا، در مجموعه‌ فروشگاه‌های خود، نور مصنوعی را با نور طبیعی جایگزین کرد، مدیران آن دریافتند که نور طبیعی باعث افزایش فروش محصولات آ‌ن‌ها، در برخی از مناطق فروشگاه‌ شده است. آن‌ها دریافتند محصولاتی که در نور طبیعی قرار گرفته‌اند، نسبت به محصولاتی که در نور مصنوعی بوده‌اند،‌ توانسته‌اند فروش بیش‌تری را به خود اختصاص دهند. با تغییر مکان این محصولات خاص، فروشگاه‌ها می‌توانند فروش آن محصولات را افزایش دهند. به گفته کارشناسان و مدعیان این ادعا، اکثر نورهای مصنوعی باعث می‌شود که مغز ما خیلی سخت‌تر کار کند و خسته شود. همین خسته شدن مغز بر روی رفتار خرید مصرف کننده و فرایند تصمیم‌گیری او برای خرید تاثیر منفی می‌گذارد. طبق این نظریه، نور مصنوعی مغز را به حالت خستگی و خواب می‌برد، ولی اگر نور طبیعی وجود داشته باشد، طیف‌های رنگی مختلفی خواهد بود که مغز را بیدار و فعال می‌کند و فرد را به خرید بیش‌تر وادار می‌کند.

نور طبیعی همچنین جذابیت و جلوه بیش‌تری را به محصولات می‌بخشد و به خریداران حس واضح‌تر و دقیق‌تری از رنگ محصولات می‌دهد. نور طبیعی بهترین رنگی است که می‌تواند در یک محیط وجود داشته باشد، جلوه و رنگ خوبی را به فضای کلی فروشگاه و محصولات می‌بخشد و مشتریان را به خرید بیش‌تر سوق می‌دهد.

تاثیر نور در میزان فروش فروشگاه‌های خرده ‌فروشی

کاهش هزینه‌های برق، از مزایای استفاده از نور طبیعی در فروشگاه

طبق همین مطالعات انجام شده و نظرات کارشناسان، نور طبیعی علاوه بر افزایش جذابیت محصول، می‌تواند هزینه‌های خرده فروشان را تا حدی کاهش دهد. تاثیر نور طبیعی بر روی رفتار مشتریان، در نهایت در روحیه کارکنان منعکس می‌شود. ثابت شده است که نور طبیعی، بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

پرسنل و کارمندان خرده‌فروشی‌هایی که نور طبیعی استفاده می‌کنند، نسبت به سایر کارمندان در فروشگاه‌های دیگر، بازدهی و بهره‌وری بسیار بالاتری دارند، سطح شادی در آن‌ها بیش‌تر و خستگی کم‌تر خواهد بود. این به معنای شکل گرفتن یک تیم فروش قوی در خرده‌فروشی است که خود منجر به فروش بیش‌تر می‌شود و می‌تواند درآمد بالاتر فروشگاه را به همراه داشته باشد.

تماس با فروشنده

علاوه بر صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ای که نور طبیعی در فروشگاه ایجاد می‌کند، افزایش درآمد را نیز می‌تواند به همراه داشته باشد. همین موارد دلیل کافی است که استفاده از نور طبیعی را به یک انتخاب عالی برای فروشگاه‌‌های خرده‌فروشی تبدیل کند. استفاده از نور طبیعی همچنین، دارای مزیت کاهش مصرف انرژی است، زیرا کاهش مصرف برق به دلیل استفاده کم‌تر از نور مصنوعی را به دنبال دارد. استفاده از نور طبیعی بالای صندوق‌ پرداخت خرده‌فروشی‌ها، نیز راه بسیار عالی برای افزایش روحیه مشتریان است. نور طبیعی در فروشگاه در بخش صندوق، احتمال خرید محصولات توسط مشتریان را افزایش می‌دهد. کارشناسان و موافقان استفاده از نور طبیعی در فروشگاه، بر این باورند که با وجود مزایای بسیار زیاد نور طبیعی برای خرده ‌فروشی‌ها، اما هنوز بسیاری از خرده‌فروشان از ‌استفاده نمی‌کنند.

چگونه در فروشگاه نورطبیعی ایجاد کنیم؟

تا اینجا دانستید که نور طبیعی در فروشگاه چه مزیت‌هایی دارد و بر روی میزان فروش تا چه اندازه می‌تواند تاثیر داشته باشد و در مورد دلایل و ضرورت استفاده از آن نیز دانشی را کسب کردید. اما حالا احتمالا این سوال در ذهن شما شکل می‌گیرد که چگونه نور طبیعی را در فروشگاه خود پیاده‌سازی کنیم؟ یا اینکه ممکن است با خود فکرکنید که در فروشگاه من امکان ورود و تابش نور طبیعی اصلا وجود ندارد! پس باید چگونه آن را پیاده‌سازی کنم؟ در این ارتباط باید بدانید برای بخش‌هایی از فروشگاه مثل صندوق در برخی خرده‌فروشی‌ها، می‌توان از ابتدا ساخت ساختمان فروشگاه را به شکلی انجام داد که امکان تابش و نور طبیعی خورشید به داخل فروشگاه وجود داشته باشد. برای مثال از سقف فروشگاه امکان تایش نورخورشید وجود داشته باشد.   در کنار این نور طبیعی، همچنین از گیاهان سبز طبیعی برای افزایش روحیه مشتریان و کارکنان استفاده کرد.

اما در شرایطی که امکان تابش و ورود نور طبیعی وجود ندارد، می‌توان از دستگاه‌هایی استفاده کرد که تا حدی مانند نور طبیعی عمل کرده و مصرف برق کم‌تری دارند. برای مثال ریسه‌ها و لامپ‌های نورطبیعی را می‌توان در این ارتباط اشاره کرد که تا حدی نور شبیه به نور طبیعی خورشید را ایجاد می‌کنند.

چگونه در فروشگاه نورطبیعی ایجاد کنیم؟

نورطبیعی یا نور مصنوعی؟

ما در این مقاله در مورد نورطبیعی در فروشگاه با شما صحبت کردیم، که وجود نور طبیعی در فروشگاه‌های خرده‌فروشی تا چه اندازه بر روی روحیه مشتریان تاثیر گذاشته و آن‌ها را به سمت خرید بیش‌تر سوق می‌دهد. اما با این وجود بسیاری از فروشگاه‌های خرده فروشی از بکارگیری نور طبیعی در فروشگاه خود غافل شده‌اند، به نظر شما علت چیست؟ فکر نمی‌کنید که شاید دلیل آن سخت و یا حتی غیر ممکن بودن ایجاد نور طبیعی در فروشگاه‌ها باشد‌؟ نظر شما به طور کلی در مورد ایجاد نورطبیعی در فروشگاه‌های خرده‌فروشی چیست؟ آیا اصلا امکان پیاده‌‌سازی آن در ایران برای فروشگاه‌‌‌های خرده فروشی وجود دارد؟ شما چه راهکاری در این ارتباط دارید؟‌ آیا از نظر شما، استفاده از ریسه‌ها و لامپ‌هایی با نورطبیعی می‌تواند گزینه مناسبی برای نورپردازی فروشگاه‌ها باشد؟ خوشحال می‌شیم که نظرات خود را دراین ارتباط با ما و دیگر مخاطبان سایت کیمیا تندیس در میان بگذارید.

منبع:

www.retailbiz.com.au

www.capgemini.com

راه اندازی فروشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *