چگونه یک یخچال فروشگاهی با بهترین کمپرسور تبریدی را خریداری کنیم؟

چگونه یک یخچال فروشگاهی با بهترین کمپرسور تبریدی را خریداری کنیم؟

انتخاب کمپرسور تبریدی مناسب، که در پمپ‌های حرارتی، سیستم‌های تهویه مطبوع فروشگاهی و یخچال‌‌های فروشگاهی یافت می‌شود، از اهمیت زیادی برخوردار است و از چهار عنصر تشکیل شده است. ما این مقاله از سایت کیمیا تندیس، فروشگاه آنلاین قفسه فروشگاهی را به این موضوع اختصاص داده‌ایم و قرار است در مورد آن با شما صحبت کنیم. پس اگر دوست دارید بدانید که چگونه یک یخچال فروشگاهی با بهترین کمپرسور را خریداری کنید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

آشنایی با کمپرسور تبریدی و انواع آن

همان طور که اشاره کردیم، سیستم‌های تبریدی از چهار عنصر تشکیل ‌شده‌اند که شامل یک کمپراسور، کندانسور، تنظیم‌کننده فشار و یک اواپراتور می‌باشد. حالا نقش کمپرسور تبریدی در اینجا چیست و چه کاربردی دارد؟ می‌توان گفت که در مدار تبریدی، نقش کمپرسور تبریدی این است که گاز مبرد را فشرده‌سازی می‌کند، در نتیجه این عمل، انرژی مکانیکی لازم برای ایجاد سرما در اختیار مدار قرار می‌گیرد. همین امر امکان ایجاد سرما توسط یک دستگاه سرمایشی مثل یخچال، کولر گازی، یخچال فروشگاهی و … را فراهم می‌کند.

برای کمپرسور تبریدی، سه نوع تکنولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به شرح زیر است:

 • کمپرسورهای یخچال پیستونی
 • کمپرسورهای تبرید اسپیرال
 • کمپرسورهای تبرید پیچی

همچنین سه نوع سیستم نیز به شرح زیر وجود دارد:

 • کمپرسورهای تبرید باز
 • کمپرسورهای نیمه هرمتیک
 • کمپرسورهای تبرید هرمتیک

چگونه یک کمپرسور تبرید انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب یک کمپرسور تبرید، اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که ظرفیت تبرید مورد نیاز شما چقدر است، زیرا مدل‌‌های مختلف تبرید از ظرفیت‌های متفاوتی برخوردار هستند. اگر شما نیاز به تبریدی با قدرت کم و یا زیاد داشته باشید، انتخاب یک تبرید مناسب، آسان خواهد بود‌، اما برای انتخاب کمپرسور با ظرفیت متوسط، انتخاب کمی دشوارتر خواهد شد، زیرا چندین مدل کمپرسور می‌تواند برای آن مناسب باشد، که باید از بین آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب کنید.

فاکتور اقتصادی، موضوع مهم دیگری است که باید در انتخاب کمپرسور تبریدی در نظر بگیرید و به آن توجه داشته باشید. برای مثال شما ممکن است که بخواهید بین یک کمپرسور هرمتیک ارزان قیمت که قابلیت تعمیر ندارد با یک کمپرسور نیمه هرمتیک یا گران‌تر که از قابلیت تعمیر برخوردار است، یکی را انتخاب کنید.

تماس با فروشنده

برای زمانی که نیاز به کمپرسور با قدرت بالا دارید، شما می‌توانید انتخابی را بین یک کمپرسور پیستونی ارزان‌قیمت و یک کمپرسور پیچی گران‌تر که اما کم‌مصرف‌تر است، داشته باشید. این کاملا بستگی به شما دارد که بخواهید چقدر هزینه کنید. در اینجاست که قیمت و فاکتور اقتصادی نیز به عنوان عاملی در انتخاب کمپرسور مطرح می‌شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، موارد دیگری بر روی انتخاب کمپرسور تاثیرگذار است که از جمله آن می‌توان به سطح نویز و فضای مورد نیاز اشاره کرد. سازندگان کمپرسورهای تبریدی در این ارتباط، مدل‌های ویژه‌ای را ارائه می‌دهند.

چگونه یک کمپرسور تبرید انتخاب کنیم؟

کمپرسور تبرید باز چیست؟

در کمپرسور تبرید باز، موتور و کمپرسور از یکدیگر جدا شده‌اند، محور محرک کمپرسور توسط یک تسمه و قرقره ها به موتور متصل شده است. همین امر باعث می‌شود که شما بتوانید با توجه به نیاز خود از انواع موتورها( موتورهای برقی، گازی، دیزلی و… ) استفاده کنید.

این نوع از کمپرسورهای تبرید برای قدر‌ت‌های بالا استفاده می‌شوند. قدرت را با چند روش می‌توان تنظیم کرد که به شرح زیر می‌باشد:

 • توقف برخی سیلندرها روی کمپرسورهای چند پیستونی
 • تغییر سرعت موتور محرک
 • تغییر اندازه هر قرقری

مزیت قابل ذکر در مورد کمپرسور تبرید باز در مقایسه با کمپرسورهای هرمتیک این است که شما می‌توانید آن را تعمیر کنید، به بیان دیگر تمام قسمت‌‌‌های آن برای تعمیر قابل دسترس است. اما در کنار این مزیت، یک عیبی هم دارد آن هم اینکه یک آب‌بند بر روی محورر کمپرسور قرار گرفته است که با ساییدگی می‌تواند به منبع نشت مبرد تبدیل شود.

 

کمپرسور تبرید باز چیست؟

 

کمپرسور تبرید هرمیتک چیست؟

مزیت اصلی یک کمپرسور تبرید هرمتیک، این است که سیستم آب‌بندی آن توسط یک پوشش محصور شده است و از این جهت دچار ‌آسیب می‌‌شود. در کمپرسور تبرید هرمتیک نمی‌توان ظرفیت خنک‌کننده را تنظیم کرد، مگر اینکه فرکانس جریان تغذیه را تغییر داد. باز و بسته کردن این نوع کمپرسور برای تعمیرات به نوعی غیر ممکن است، از این رو اگر قطعه‌ای در کمپرسور خراب شود، به دلیل عدم امکان تعمیر آن، باید کل کمپرسور تبرید تعویض شود. کمپرسورهای تبرید هرمتیک ​​ برای نیازهایی با توان و قدرت کم گزینه مناسبی است و به کار گرفته می‌شود.

کمپرسور هرمیتک چیست؟

کمپرسور تبرید نیمه هرمتیک چیست؟

کمپرسورهای نیمه هرمتیک برودتی، ار نظر کارکرد و ویژگی‌ها، چیزی هستند که بین کمپرسورهای باز و هرمتیک قرار گرفته‌اند. در این نوع از کمپرسورها تمام قطعات برای تعمیرات قابل دسترسی است. در کمپرسور تبرید نیمه هرمتیک، موتور توسط یک سیستم خنک‌کننده مایع که در بدنه ادغام شده است، خنک می‌شود. بنابراین، سیستم آب بندی بهتر از کمپرسور خنک کننده باز است. کمپرسورهای تبرید نیمه هرمتیک برای توان متوسط مناسب است. قابل تعمیر بودن آن، مزیت اقتصادی آن به شمار می‌رود، اما در عین حال از نظر قیمتی گران‌تر از کمپرسورهای تبرید هرمتیک است.

کمپرسور نیمه هرمتیک چیست؟

چرا کمپرسور تبرید پیستونی انتخاب کنیم؟

کمپرسور تبرید پیستونی یکی از رایج‌‌ترین کمپروسورها است که در تمام پیکربندی‌ها شامل: کمپرسور باز، هرمتیک و نیمه هرمتیک و برای تمام سطوح توان پایین، متوسط و زیاد ارائه شده است و قابل خریداری می‌باشد. کمپرسور تبرید پیستونی به روغن‌کاری مداوم نیاز دارد، در مقایسه با سایرکمپرسورها، کمپرسورهای تبرید پیستونی فشرده‌تر و مقرون به صرفه‌تر هستند، اما توان کم‌تری دارد. بدین جهت مقرون به صرفه بودن، جمع و جور و همه کاره بودن را می‌توان از مزایای این نوع از کمپرسور به شمار آورد. در کنار این مزیت‌ها‌، حساس بودن به وجود مایع در ورودی خود، از معایبی است که در مورد این دسته از کمپرسورها می‌توان بیان کرد.

چرا تبرید پیستونی انتخاب کنیم؟

چرا کمپرسور تبرید اسپیرال را انتخاب کنیم؟

کمپرسور تبرید اسپیرال با نام کمپرسور تبرید اسکرال نیز شناخته می‌شود. این نوع کمپرسور از دو غلتک مارپیچی شکل تشکیل شده است، که یکی از این غلتک‌ها ثابت است و دیگری حرکت می‌کند، یعنی اینکه مبرد را به طرف مارپیچ حرکت می‌دهد و در عین حال حجم مبرد را کاهش ‌می‌دهد. کمپرسور تبرید اسپیرال، نیز از مزایا و معایبی برخوردار است که از جمله مزیت‌های آن می‌توان به تعداد قطعات کم‌تر آن در مقایسه با کمپرسورهای تبرید پیستونی اشاره کرد که این در نهایت خروجی بهتری را به دنبال دارد.

این نوع کمپرسور تغییرات کمتری را به موتور خود تحمیل می کند، همین امر قابلیت اطمینان آن را افزایش می‌دهد. کمپرسور تبرید اسپیرال، نیاز با قدرت پایین را پاسخ می‌دهد، زیرا قدرت آن محدود در حد ۴۰ تا ۵۰ کیلووات است. اما برای رسیدن به قدرت بالاتر می‌توان چند کمپرسور را به صورت موازی با یکدیگر ترکیب کرد و بدین شکل به سطح توان بالاتری ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلووات رسید. کمپرسورهای تبرید اسپیرال در مقایسه با کمپرسورهای پیستونی، صدای کم‌تری دارند. همین امر در کنار دیگر مزایای آن باعث شده است که در بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع و یخچال های مدرن و یخچال‌های فروشگاهی به کار گرفته شوند.

 

تبرید اسپیرال

چرا کمپرسور تبرید پیچی را انتخاب کنیم؟

در کمپرسور تبرید پیچی، مبرد فشرده می شود، که این کار توسط یک پیچ مارپیچ که با سرعت بسیار بالا می‌چرخد، صورت می‌پذیرد. برای کمپرسور تبرید پیچی، دو نوع پیکربندی وجود دارد که به شرح زیر می‌‌باشد:

 • کمپرسورهای تک پیچ
 • کمپرسورهای دو پیچ

کمپرسورهای تبرید، خروجی و محدوده توانی بسیار خوبی دارند، یعنی محدوده توانی آن‌ها بین ۲۰ تا ۱۲۰۰ کیلووات است. از نظر کیفیت قابل اعتماد بوده و طول عمر بالایی دارند. ولی با این وجود‌، لازم است که برای عملکرد بهتر و کاهش نویز، به طور مرتب روغن‌کاری شود. کمپرسورهای تبرید پیچی، فضای بیش‌تری را اشغال می‌کند و از نظر قیمتی نز گران‌تر است، که این دو ویژگی را می‌توان از جمله معایب این نوع از کمپرسور‌،‌ به شمار آورد.

 

کمپرسور تبرید پیچیمنبع:

guide.directindustry.com

یخچال فروشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *