نقش ربات‌ها در صنعت خرده‌فروشی چیست؟

نقش ربات ها در صنعت خرده فروشی

در دنیای امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژي و دنیای فناوری اطلاعات، همه چیز و تمام جنبه‌های زندگی ما انسان‌ها تغییر پیدا کرده است. خرید یک کار روتین تمامی مردم جامعه نیز با وجود پیشرفت تکنولوژی، دستخوش تغییرات زیادی شده است که بدون شک همه ما این تغییرات را حس کرده و به خوبی مشاهده کردیم.پیشرفت تکنولوژی در کنار تحولات واضحی که در صنعت خرده‌فروشی ایجاد کرده و ما نیز آن‌ها را تجربه نمودیم، تغییر و تحولات جدید‌تری را نیز ارائه کرده است که شاید همه ما آن‌ را هنوز در زندگی شخصی و خریدهای خود تجربه نکرده باشیم، اما در آینده‌ای نه چندان دور ما نیز شاهد اجرا شدن این تغییرات در زندگی شخصیمان خواهیم بود. نقش ربات‌ها در صنعت خرده‌فروشی یکی از این تحولات جدیدی است که به واسطه فناوری اطلاعات و تکنولوژی در حوزه خرده فروشی رخ داده است.

تماس با فروشنده

سبدهای خرید رباتیک چیست؟

برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای واقع در آمریکا، از ربات‌ها در مجموعه خود برای ارائه خدمات بهتر، سریع‌تر و راحت‌تر به مشتریان استفاده کرده‌اند. این فروشگاه‌ها برای اینکه بتوانند به تقاضاهای روبه رشد مصرف کنندگان پاسخ دهند و کالاهای سفارشی آن‌ها را به موقع تحویل دهند، ربات‌ها را به کار بردند. این ربات‌ها به صورت سبدهای اتوماتیکی طراحی شده است که از راه دور توسط راننده کنترل می‌شود و هیچ گونه آلودگی ندارد و به صورت هدایت شده، سفارشات مشتریان را تحویل می‌دهد. این سبدهای رباتیک با سرعت ۵ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند و محل حرکت آن‌ها معمولا حاشیه و کناره‌ی جاده‌ها و پیاده‌رو ها می‌باشد. ربات‌ها قابلیت حمل بار حدودی ۷۰ کیلوگرم دارند و از چند محفظه جداگانه برای نگهداری و حمل مواد غذایی سرد و یخ زده نیز برخوردار هستند.

نحوه فعالیت سبدهای رباتیک بدین شکل است که مشتریان در ابتدا، کالاهای مورد نظر خود را به صورت آنلاین و یا تلفنی ثبت سفارش می‌کنند. سپس با این ربات‌ها، کالاهای خریداری شده مشتریان به آن‌ها تحویل داده می‌شود و در هنگام تحویل کالا، با ارسال پیامک به مشتریان اطلاع رسانی می‌شود. مشتریان با دریافت پیامک و کد سفارش موجود در آن می‌توانند قفل سبد خرید را باز کرده و محصولات را از آن تخلیه کنند. این بدین معناست که امنیت محصولات داخل سبد حفظ و هیچ شخصی به جز خریدار و بدون دریافت پیامک قادر به باز کردن آن نخواهد بود.

این سبدهای رباتیک تا به الان تنها در چند فروشگاه آمریکایی به کار گرفته شده است و البته که نتایج مثبت و رضایت مشتریان را به همراه داشته است. به طوری که بنیان‌گذاران و مدیران این فروشگاه‌ها از تاثیر مثبت این ربات‌ها صحبت کرده‌اند، آن‌ها بر این باورند که خریداران از امکانات این سبدهای خرید رباتیک بسیار لذت خواهند برد و احساس رضایت را به آ‌نها منتقل می‌کند. آن‌ها همچنین معتقدند که این سبدهای خرید در کنار جلب رضایت مشتریان، کار را برای همکاران نیز راحت‌تر کرده و باعث می‌‌شود که به جای تمرکز زیاد روی تحویل محصولات، روی هر چه بهتر شدن تجربه خرید مشتریان تمرکز کنند.

 پهپادهای فروشگاهی

یک شرکت آمریکایی به نام Kroger برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود، در طی یک طرح و ایده آزمایشی از یک پهپاد رونمایی کرد. این پهپاد می‌تواند راه حل‌‌های بهتر و سریع‌تری را برای ارائه بهترین خدمات به مشتریان ارائه دهد. البته این طرح فعلا فقط به صورت آزمایشی اجرا شده است.

پهپادها در مقایسه با سبدهای خرید رباتیک، امکانات بیش‌تری را ارائه می‌‌دهد، برای مثال مشتریان می‌توانند علاوه بر منزل در مکان‌های مختلفی مثل پارک‌ها، متروها، سواحل و … کالاهای سفارشی خود را دریافت کنند.

سایر تجهیزات فروشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *