قفسه فروشگاهی

۵ مزیت دستگاه تهویه هوا برای فروشگاه

تهویه مناسب فروشگاهی

همان طور که می‌دانید هوای تازه نیاز ضروی همه ما انسان‌ها است، به طوری که هر انسانی، برای بقای خود به هوای تازه نیاز دارد. اما در حال حاضر، چالش انسان‌، وجود یا عدم وجود هوا نیست، به هر حال هوا وجود دارد. اما چالش اصلی هوای تازه و تمیز است که در دنیای امروز، با توجه به آلودگی‌‌های مختلف محیطی به یک دغدغه در تمام کشورها، اعم از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تبدیل شده است. چالش دیگر در این ارتباط، وجود هوای تازه در محیط‌های بسته و سرپوشیده است، زیرا بخش زیادی از مردم جامعه مجبورند بیش‌تر وقت خود را در محیط‌های سربسته که می‌تواند محیط کار، دانشگاه، مدرسه، فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای و… باشد، سپری کنند. از این رو تهویه محیط‌های بسته پر رفت و آمد مثل فروشگاه‌های زنجیره‌ای، محیط کار و … موضوع مهمی است که باید به آن توجه زیادی کرد. با توجه به اهمیت این موضوع ما این مقاله از مجله کیمیا تندیس، فروشگاه آنلاین قفسه فروشگاهی را به تهویه‌ هوای محیط‌های بسته و نقش تهویه مناسب فروشگاهی اختصاص داده‌ایم و علاوه بر توضیحات لازم، به مزایای آن نیز پرداخته‌ایم.

تهویه چیست؟

در ابتدا‌،لازم است که بدانید که تهویه چیست و چه معنایی دارد. به بیان دقیق واژه تهویه به یک فرایند اطلاق می‌شود که در آن هوای تمیز به یک فضای بسته عرضه می‌شود و در همان حال هوای کهنه حذف می‌گردد. به بیان دیگر هوای کهنه با هوای تازه جایگزین می‌شود. برای این منظور از انواع مختلف سیستم‌‌های تهویه هوا استفاده می‌‌شود که از جمله آن می‌توان به فن کویل، مینی چیلر،داکت اسپلیت و اسپلیت اشاره کرد.

دستگاه‌های تهویه هوا، برای محیط‌های صنعتی و کاری یکی از تجهیزات ضروری است که باید حتما مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه تهویه، کیفیت هوای داخل ساختمان را کنترل می‌کند و باعث جابه‌جایی هوای آلوده با هوای تمیز شده و آلاینده‌‌های موجود در داخل ساختمان را رقیق می‌کند. ضمن اینکه برای کنترل دما و رطوبت هوا نیز به کار برده می‌شود. یکی از محیط‌های کاری که وجود دستگاه تهویه در آن ضرورت دارد، فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. ما در ادامه مقاله به این موضوع پرداخته و در مورد نقش تهویه مناسب فروشگاهی با شما صحبت می‌کنیم.

۵ نقش تهویه مناسب فروشگاه چیست؟

ما از تهویه مناسب فروشگاهی و اهمیت آن صحبت کردیم، اما چرا اصلا این موضوع انقدر برای فروشگاه‌ها حائز اهمیت بوده و باید به آن توجه کرد. یک دلیل مهم برای ضرورت تهویه مناسب در فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای به وجود انواع مواد غذایی در فروشگاه برمی‌گردد که در هوای بسته، احتمال خراب شدن و یا نم کشیدن آن‌ها بیشتر خواهد شد. هوای در جریان فروشگاه‌‌ها، باید کنترل شود و علاوه بر تهویه شدن از نظر میزان گرما، سرما و رطوبت نیز در وضعیت مناسبی باشد.

۵ نقش دستگاه‌‌های تهویه به شرح زیر است که ضرورت وجود آن در فروشگاه‌ها را بیش‌تر نشان می‌دهد:

کنترل ناخالصی‌ها

همان طور که می‌دانید که کیفیت هوا در بسیاری از شهرها، به ویژه شهرهای بزرگ، مناسب نیست که این موضوع بر روی هوای محیط‌های بسته مثل فروشگاه‌ها نیز تاثیر دارد. ضمن اینکه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل رفت و آمد زیاد افراد و سر پوشیده بودن، آلاینده‌ و آلودگی‌های زیادی در هوا ایجاد می‌شود که نیاز به تصفیه و پاکسازی دارد. یک دستگاه و سیستم تهویه هوای مناسب، می‌تواند به دفع تجمع آلاینده‌ها، باکتری‌ها‌، رطوبت و بوهای نامطبوع کمک زیادی کند.

تماس با فروشنده

تنظیم هوا

یک نقش تهویه مناسب فروشگاهی، کنترل جریان هوا است. تهویه خوب به کنترل هوا کمک زیادی می‌کند و در عین حال سطحی از بهداشت لازم را در محیط ارائه می‌کند.

کاهش رطوبت هوا

رطوبت هوا، بر روی اجناس داخل فروشگاه از مواد خوراکی مثل برنج، بسکوییت و… تا مواد غیر خوراکی پودرهای لباسشویی، دستمال کاغذی و… تاثیر بدی می‌گذارد. رطوبت باعث نم کشیدن‌، خیس شدن و در نهایت کپک زدن بیش‌تر مواد خوراکی و غیر خوراکی داخل فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌شود. از این رو رطوبت داخل فروشگاه باید کنترل شود که یک دستگاه تهویه هوای مناسب، به خوبی این کار را انجام می‌دهد و از میزان رطوبت هوا می‌کاهد. نکته مهم دیگر، ضررهای رطوبت زیاد هوا بر روی سلامت اشخاص است که در افراد حساس، می‌تواند مشکلات ریوی و واکنش‌های آلرژیک را به همراه داشته باشد. این خود نیز دلیل دیگری برای کاهش رطوبت هوا با استفاده از دستگاه‌‌های تهویه است.

کاهش دما

در انواع محیط‌های سربسته و پوشیده که فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای یکی از آن‌‌ها است، در خیلی مواقع به دلیل تعدد افراد به طور همزمان، افزایش دمای صورت می‌پذیرد. زمانی که تعداد افراد زیادی در یک مکان بسته حضور داشته باشند، دمای محیط افزایش پیدا کرده و به اصطلاح خفه می‌شود. اما یک تهویه مناسب، از افزایش دما و خفه شدن هوا جلوگیری می‌کند و یک هوای معتدل را ایجاد می‌نماید. افزایش دما و هوای گرم، علاوه بر اینکه به افراد حاضر در محیط، به افراد حاضر در محیط از جمله کارکنان فروشگاه و مشتریان احساس ناخوشایند و خفگی را می‌دهد، باعث خراب شدن اجناس داخل فروشگاه نیز می‌شود. بنابراین کاهش دما و ایجاد یک هوای معتدل را می‌توان مهم‌ترین نقش تهویه مناسب فروشگاهی به شمار آورد.

کاهش دما، مزیت تهویه فروشگاهی

فواید سلامتی

در کنار تمام موارد ذکر شده، وجود دستگاه تهویه بر روی سلامتی و تندرستی افراد نیز نقش مثبتی را ایفا می‌کند. آلودگی‌های محیطی، آلاینده‌‌ها، رطوبت، گرمای زیاد هوا و… می‌تواند برای بسیاری از افراد به ویژه افراد با بیماری‌های زمینه‌ای مشکلات متعددی مثل آسم، سردرد، بثورات پوستی و احساس خفگی را به وجود آورد. در حالی که با نصب تهویه هوای مناسب، می‌توان از تمام این مشکلات جلوگیری کرد.

منبع:

www.biddle-air.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *